X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Mimolulu

    #76
    Witam!
    Nie zdążyłam jeszcze przeczytać całej dyskusji ale trochę przeczytałam ;-) i mam pytanie. Muszę zrobić plakaty, na które będą się składały i zdjęcia i tekst, w różnych formatach i nigdy tego wcześniej nie robiłam. Np. jeśli chcę zrobić plakat w formacie A2 (59,4x42cm), to muszę ustawić takie wymiary i rozdzielczość na 300dpi? I wtedy to będzie ładnie wyglądało po wydrukowaniu?
    A co jeśli mam do zrobienia taki ogromny plakat (np. 2,5x1,6m) i mój komputer nie wytrzymuje pracy w takich wymiarach na 300dpi? Ustawić wymiary i mniejszą rozdzielczość i potem po zakończonej pracy spróbować zmienić całość na 300dpi czy w drukarni się tym zajmą? Czy jeszcze inaczej?
    Wiem, że powinnam zadzownić do drukarni i sie zapytać ale na forum raźniej

    Komentarz

    • Mimolulu

      #77
      Może leppiej ustawić 300dpi ale mniejsze wymiary zachowując tylko proporcje?

      Komentarz

      • Jester
        Początki nałogu
        • 2005
        • 337

        #78
        Zamieszczone przez Mimolulu
        Witam!
        Nie zdążyłam jeszcze przeczytać całej dyskusji ale trochę przeczytałam ;-) i mam pytanie. Muszę zrobić plakaty, na które będą się składały i zdjęcia i tekst, w różnych formatach i nigdy tego wcześniej nie robiłam. Np. jeśli chcę zrobić plakat w formacie A2 (59,4x42cm), to muszę ustawić takie wymiary i rozdzielczość na 300dpi?
        Możesz mniej, to zależy czy drukujesz na ploterze, sitem, na offsecie...
        Nawet nabardziej wymagający druk PRZY TAKICH WYMIARACH nie wymaga 300 dpi

        I wtedy to będzie ładnie wyglądało po wydrukowaniu?
        Będzie

        A co jeśli mam do zrobienia taki ogromny plakat (np. 2,5x1,6m) i mój komputer nie wytrzymuje pracy w takich wymiarach na 300dpi? Ustawić wymiary i mniejszą rozdzielczość i potem po zakończonej pracy spróbować zmienić całość na 300dpi
        Broń Boże.
        Zadzwoń do drukarni i zpytaj z jaką rozdzielczością mają byś bitmapy. Oni POWINNI wiedzieć najlepiej (obstawiam przedział 15-72 dpi...)

        Komentarz

        • Mimolulu

          #79
          Jeju, dziękuję za odpowiedź! To ma być chyba wydrukowane na jakimś płótnie czy czymś takim :-p A im zrobię większą, tym lepiej, czy wcale nie?

          Komentarz

          • Jester
            Początki nałogu
            • 2005
            • 337

            #80
            Zamieszczone przez Mimolulu
            Jeju, dziękuję za odpowiedź! To ma być chyba wydrukowane na jakimś płótnie czy czymś takim :-p
            To tym bardziej zapytaj u źródełka, które będzie to cudo drukować. Nawet jeżeli się na tym kompletnie nie znają i będą gadać bzdury - będziesz kryta

            A im zrobię większą, tym lepiej, czy wcale nie?
            Nie. Najlepiej będzie wtedy, kiedy całą przygotowalnię zrobisz w takich rozmiarach i z taką rozdzielczością, jaka jest potrzebna. W punkt. Nie za dużą (po co? Żeby się męczyć z dużymi plikami, które ktoś jednym ruchem myszki zmniejszy o połowę?), nie za małą (bo jest spora szansa, że wyjdzie powiększona jednym ruchem myszki kicha).

            Komentarz

            • Mimolulu

              #81
              Dzięki!!! Jeszcze tu na tej stronie znalazłam trochę ciekawych informacji, które trochę rozświetliły mi sprawę: http://www.unidruk.com.pl/pl/poradnik/ Mam nadzieję, że jakoś to będzie Dziś albo jutro zaczynam, a muszę skończyć do świąt :P

              Komentarz

              Pracuję...