X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Sempoo
    Początki nałogu
    • 2007
    • 273

    #16
    Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Pebal a mógłbyś wyróżnić zalety i wady tych trzech sposobów?
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

    Komentarz

    • Pebal
      Początki nałogu
      • 2009
      • 322

      #17
      Odp: Jak doswietlac HDR-y?

      Zamieszczone przez Sempoo
      Pebal a mógłbyś wyróżnić zalety i wady tych trzech sposobów?
      Największe możliwości dają sposoby pierwszy i trzeci. Dają swobodę w kształtowaniu mapy oświetlenia w obrazie oraz umożliwiają regulowanie poziomów detali. Teoretycznie obydwa te sposoby pozwalają generować takie same obrazy. W praktyce, z uwagi na różnice w zastosowanych algorytmach, wynikowe obrazy nie będą identyczne.

      Typowa fuzja ekspozycji, choć generuje w miarę naturalny obraz, ma swoje wady. Nie jest w stanie odzyskać świateł i cieni z małych obszarów na takim poziomie, jak w przypadku użycia innych metod przetwarzania, oraz zbyt mocno zmienia rozkład oświetlenia w niektórych obrazach.
      Dla zobrazowania zamieszczam poniżej trzy obrazy. Dwa obrazy HDR uzyskane sposobami 2 i 3 (typowa fuzja i mapowany obraz z fuzji prostej), oraz obraz źródłowej ekspozycji.


      Komentarz

      • Sempoo
        Początki nałogu
        • 2007
        • 273

        #18
        Odp: Jak doswietlac HDR-y?

        Dzięki za testy - środkowy najbardziej mi się podoba [sposób 3.] - czy robiłeś je tylko z jednej tej trzeciej klatki, czy są składane z >1 ekspozycji? [sądzę, że z jednej]
        Np. za oknem nadal jest mocno przepalone. Może mógłbyś wrzucić coś z 3 lub więcej klatek, jakiś bardziej ekstremalny przykład? Mnie w generowaniu HDR interesuje głównie naturalność, tak jakbym miał matrycę o potężnej rozpiętości tonalnej.
        60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

        Komentarz

        • Pebal
          Początki nałogu
          • 2009
          • 322

          #19
          Odp: Jak doswietlac HDR-y?

          Ten obraz był składany z 9 ekspozycji. Poniżej zamieszczam skrajne ekspozycje.

          Komentarz

          • wagteil
            Bywalec
            • 2010
            • 242

            #20
            Odp: Jak doswietlac HDR-y?

            A czy ta fuzje da sie zlozyc w SNS ??
            8 pkt Regulaminu forum

            Komentarz

            • Pebal
              Początki nałogu
              • 2009
              • 322

              #21
              Odp: Jak doswietlac HDR-y?

              SNS stosuje fuzję prostą z mapowaniem tonów. Jedno ze zdjęć, które prezentowałem wcześniej, zostało złożone w SNS.

              Ostatnio edytowany przez Pebal; 25070.

              Komentarz

              • Kuba1
                Uzależniony
                • 2010
                • 960

                #22
                Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                No dobrze, ale skrajna ekspozycja "na światła", dalej daje tu przepalone okna. Generalnie to nie jest poprawny przykład, bo za pomocą 9 ekspozycji można było tę rozpiętość ogarnąć. Jest wiele szkół "naturalnego HDR", w tym ekstremalnie teoretyzujących (bracketing co 1/3EV ), ale z całym szacunkiem - są trudniejsze sceny niż ta kuchnia i ogarnia się to, zwłaszcza robiąc 9 ekspozycji.

                --- Kolejny post ---

                [EDIT] Oczywiście z punktu widzenia foto do katalogu, zdjęcie jest wystarczająco dobre, ale przecież rozmawiamy o technice wykonania, nie o marketingu .

                Komentarz

                • Pebal
                  Początki nałogu
                  • 2009
                  • 322

                  #23
                  Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                  Najciemniejsza ekspozycja nie ma przepaleń. Weź pipetę i sprawdź wartość RGB za oknem.
                  Jednak nawet gdyby przepalenia były, to z doświadczenia wiem, że nie zawsze warto dążyć do bezwzględnego braku przepaleń w fotografii wnętrz. Czasami warto zostawić nieco przepaleń, zyskując dzięki temu lepszy kontrast w światłach. W fotografii wnętrz priorytetem jest dobre przedstawienie wnętrza a nie tego co za oknem. Jeżeli za oknem nie ma ładnego tarasu z basenem, to nie ma sensu niepotrzebnie rozpraszać uwagi oglądającego.

                  Komentarz

                  • Kuba1
                    Uzależniony
                    • 2010
                    • 960

                    #24
                    Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                    Sam uwielbiam przepalenia, no clipping - no fun , ale... jak robię HDR, to nie po to żeby mieć wypalone okna. Marketingowo masz rację, w sensie "o co chodzi czy tam nie chodzi" w tzw. katalogowej fotografii wnętrz. Co do tego konkretnego zdjęcia - nie wiem, być może ze względów geograficznych jest to najlepszy możliwy do uzyskania obrazek tego konkretnego pomieszczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że jako przykład w miarę poprawnego HDR'a w moim odczuciu służyć nie może. Uwagę klientki biura handlu nieruchomościami przykuje zapewne rozkład mebli. Moją uwagę przykuwa natomiast prawe okno i ..boli. Niezaleznie od tego, co powie pipeta.

                    Komentarz

                    • Sempoo
                      Początki nałogu
                      • 2007
                      • 273

                      #25
                      Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                      Zamieszczone przez Kuba1
                      Moją uwagę przykuwa natomiast prawe okno i ..boli. Niezaleznie od tego, co powie pipeta.
                      Czyli sam widzisz - klientki patrzą tam, gdzie trzeba, a Ty znów smutno spoglądasz za okno w oczekiwaniu na lepszą przyszłość
                      60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

                      Komentarz

                      • hekselman
                        Uzależniony
                        • 2005
                        • 568

                        #26
                        Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                        Zamieszczone przez Kuba1
                        Uwagę klientki biura handlu nieruchomościami przykuje zapewne rozkład mebli. Moją uwagę przykuwa natomiast prawe okno i ..boli. Niezaleznie od tego, co powie pipeta.
                        boli najbardziej tego co płaci - a ten na bank był zadowolony.
                        Świetna robota!
                        Ja np patrzę i widzę nienaganną geometrię (każdy ma swoje "jazdy" ale zapewniam cię że ci od "architektury i wnętrz" cholernie zwracają uwagę na perspektywę) i wspaniałą czytelność zdjęcia.
                        Pebal! - kupa dobrej roboty - z przewagą dobrej roboty :-)
                        Na mój gust prawidłowo realizujesz "oko mędrca nie szkiełko" :-) :-) :-)

                        Komentarz

                        • Bernard
                          Coś już napisał
                          • 2011
                          • 91

                          #27
                          Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                          Zamieszczone przez wagteil
                          Mialem na mysli zdjecia wnetrz na potrzeby sprzedawcow domow. Z tego co wiem wlasnie HDR sa w tej dziedzinie podstawa, ale ta ich nie naturalnosc mnie troche zniecheca. Wnetrze powinno byc na zdjeciu oswietlone jak najlepiej, w sensie prawie ze wszytskich stron. Myslalem uzyskac ten efekt doswietlajac HDR.
                          Bez sensu. Zamiast bawić się w hdr, czy doswietlac, czasami lepiej jest pomyśleć... Hdry są naprawdę zbędne... Dobrze zrobiony raw i przemyślenie jak ma wyglądać zdjęcie, jeszcze przed wciśnięciem migawki, da dużo lepszy efekt niż hdr.


                          Bernard Wybierała
                          pozdrawiam
                          Bernard Wybierała

                          Komentarz

                          • manfred1
                            Uzależniony
                            • 2007
                            • 842

                            #28
                            Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                            A to może pokażesz takie przemyślane zdjęcie np wnętrza bez doświetlania i bez hdr bardzo jestem ciekaw bo interesuję się tą tematyką.
                            Kliknij: manfred1 - Odwiedź stronę domową manfred1 - jesteś w raju ;-)

                            Komentarz

                            • Pebal
                              Początki nałogu
                              • 2009
                              • 322

                              #29
                              Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                              Zamieszczone przez Bernard
                              Bez sensu. Zamiast bawić się w hdr, czy doswietlac, czasami lepiej jest pomyśleć... Hdry są naprawdę zbędne... Dobrze zrobiony raw i przemyślenie jak ma wyglądać zdjęcie, jeszcze przed wciśnięciem migawki, da dużo lepszy efekt niż hdr.
                              Z doświetlaniem można się bawić, gdy robi się pojedyncze zdjęcia do jakiegoś katalogu. Gdy ktoś robi setki zdjęć dla potrzeb rynku nieruchomości, nie bawi się ze sztucznym doświetlaniem.
                              Pomijam już to, że niektórych miejsc doświetlić się praktycznie nie da.
                              Ostatnio edytowany przez Pebal; 25070.

                              Komentarz

                              • pawelxx
                                Coś już napisał
                                • 2007
                                • 96

                                #30
                                Odp: Jak doswietlac HDR-y?

                                W fotografii wnętrz priorytetem jest dobre przedstawienie wnętrza a nie tego co za oknem.
                                Z tym to bywa roznie.
                                Interesuje sie tez fotografia wnetrz i wielu jak dla mnie specow nie robi HDRow - co najwyzej reczne laczenie eskpozycji.
                                I we wszystkich tych super fotach jesli sa okna to sa one poprawnie naswietlone - tak ze widac widok za nimi.

                                Ponadto we wielu dobrych zdjeciach widzialem ze stosuja swiatlo blyskowe - dzieki temu jest jakby wieksza szczegolowosc zdjec i czesto zdjecia wygladaja jak rendery.

                                Jak dla mnie dla mnie HDR wnetrz to nie dobre rozwiazanie.

                                Lepiej zrobic kilke ekspozycji i poskladac to do kupy reczenie.
                                W przypadku tego zdjecia okna odwracaja uwage od glownego tematu - wystarczylo zrobic jeszcze jedna ekspozycje aby poprawnie naswietlic okna i calosc wygladalaby bardziej spojnie.
                                Jak na moje oko 3 ekspozycje tej sceny w zupelnosci wystarczylyby aby to wszytko ladnie i spojnie poskadac.
                                ______________________________________
                                5D - 6D| 16-35 II | 35L | 50/1.8 II | 85/1.8 | 70-200/2.8 IS | 580EXII | SB26 |

                                Komentarz

                                Pracuję...