X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • JAH-EL
    Bywalec
    • 2006
    • 109

    #31
    Właśnie chciałem zobaczyć tą wspomnianą różnicę pomiędzy głębią ostrości i bokehem na pełnej klatce i na 1.6x. Dzięki, bardzo mi to pomogło

    EDIT:
    PS. 35 1.4 używać będę w przypadku, gdy przedmiot/model zajmuje większą część kadru, a tło znajduje się w odległości 2 - 3 metrów od modela. Na pełnej klatce - z tego, co już widziałem - tło jest rozmyte tak, jak mi się podoba. Zakładając, że na cropie GO będzie 1,6 krotnie większa... już mi się to na początku nie podobało, ale chciałem zobaczyć porównanie.


    Canon 5D; 135L

    Komentarz

    • jatzzek
      Początki nałogu
      • 2006
      • 355

      #32
      A ja mysle, ze GO jest funkcja dwoch cech obiektywu (ogniskowa, otwor wzgledny, czyli przyslona) i odleglosci od obiektu, na ktory ustawiamy ostrosc. Nie zalezy w zaden sposob od cech korpusu (np. od rozmiaru matrycy). Ale... ale wlasnie rozmiar matrycy daje w efekcie mniejsza lub wieksza odleglosc od fotografowanego obiektu (np. dla 30D ta odleglosc bedzie wieksza, niz w 5D) i stad taki skrot myslowy, ze GO zalezy od wielkosci matrycy. Mozna tez pomyslec, ze jest to rownowazne zmianie ogniskowej (w przypadku 30D z wydluzeniem w porownaniu do 5D) - stad mowi sie o przeliczniku 1.6 dla "cropa". Pamietajmy jednak, ze chcac policzyc GO nie wprowadzamy ogniskowej mnozonej przez 1.6 (APS-C) lub 2 (System 4/3) ale po prostu wpisujemy ogniskowa, ktora jest NIEZMIENNA cecha obiektywu. Caly ten ambaras pojeciowy jest wynikiem skutecznych dzialan marketingowcow (ktorzy uwielbiaja wprowadzac skroty myslowe) i troche niedouczenia uzytkownikow.
      Generalnie chodzi o to, ze aby zrobic TAKIE SAME KADRY przy pomocy 30D, 5D i Hasela musimy oddalic sie od obiektu w przypadku 30D, robiac 5D mozemy podejsc blizej, a pracujac Haselem podchodzimy jeszcze blizej (oczywiscie zakladam, ze mamy zawsze obiektyw o takiej samej ogniskowej)... parametrem ktory ulega zmianie jest oczywiscie odleglosc od obiektu i stad zmiana GO.
      Ostatnio edytowany przez jatzzek; 5021.
      why waste your time looking for proof?
      what if the answer is never the truth?

      Komentarz

      • miklo
        Uzależniony
        • 2006
        • 681

        #33
        No prawie, ale nie do końca. Inaczej nie trzeba by w kalkulatorach DOF wprowadzać wielkości materiału światłoczułego / matrycy :-) Chyba trzeba wspomnieć o krążku rozproszenia, rozdzielczości i całej reszcie. Okaże się wtedy, że dla tej samej ogniskowej GO przy APC-C jest mniejsza niż przy FF. Ale kadr inny, bo na APS-C mamy tylko wycinek. I wtedy dochodzimy do wywodu jatzzek i faktycznie - konkluzja będzie taka, że na FF głębia będzie mniejsza. Ale to dlatego właśnie, że jesteśmy bliżej obiektu.
        Ostatnio edytowany przez miklo; 4995.

        Komentarz

        • fret
          Pełne uzależnienie
          • 2007
          • 1503

          #34
          Jatzzku, nie wziąłeś pod uwagę, że aby otrzymać odbitki takiej samej wielkości trzeba powiększyć zdjęcie z cropa 1,6x bardziej niż zdjęcie z FF, wiec krążek rozproszenia cropa musi być 1,6 raza mniejszy. 35/1,4 na cropie będzie dawał GO i rozmycie tła jak 35x1,6/1,4x1,6 na FF, czyli jak 35/1,4 z TCx1,6.

          Komentarz

          • TomS
            Uzależniony
            • 2006
            • 880

            #35
            To ja coś wrzucę z tego szkiełka

            Komentarz

            • Kalina
              Początki nałogu
              • 2006
              • 292

              #36
              To i ja moj ulubiony samplek:


              Za ten bokeh dalabym sie pokroic
              Pkt 8 regulaminu forum

              Komentarz

              • Cichy
                Pełne uzależnienie
                • 2004
                • 7443

                #37
                To ja też dorzuce sampelek



                f=1.4
                O obiektywach wiem prawie wszystko

                Komentarz

                • aptur
                  Pełne uzależnienie
                  • 2005
                  • 3837

                  #38
                  Zamieszczone przez Cichy
                  Masakrycznie ostre to szkło przy 1.4 o bokehu już nie wspomnę. Napiszę krótko - chciałbym je mieć :-D

                  Komentarz

                  • jatzzek
                    Początki nałogu
                    • 2006
                    • 355

                    #39
                    Zamieszczone przez Cichy
                    Ała! Jakie ostre! A w tle piekna bita smietana...pyszne! Zbieram kase na to szklo
                    why waste your time looking for proof?
                    what if the answer is never the truth?

                    Komentarz

                    • Cichy
                      Pełne uzależnienie
                      • 2004
                      • 7443

                      #40
                      To jeszcze jedno z dzisiejszego plenerku. Oczywiście 1.4

                      O obiektywach wiem prawie wszystko

                      Komentarz

                      • hyzop
                        Początki nałogu
                        • 2006
                        • 413

                        #41
                        Zamieszczone przez Cichy
                        To jeszcze jedno z dzisiejszego plenerku. Oczywiście 1.4

                        http://www.kubacichocki.pl/35g.jpg
                        Ale pan młody z kolorku na twarzy to chyba niezabardzo zadowolony ?

                        Komentarz

                        • c42
                          Początki nałogu
                          • 2005
                          • 266

                          #42
                          Zamieszczone przez Cichy
                          To jeszcze jedno z dzisiejszego plenerku. Oczywiście 1.4
                          no ladna zbrodnie robi ten obiektyw :-) chociaz patrzac na twarz mlodego to chyba wolalby byc zlapany KITem ;-)

                          Komentarz

                          • Cichy
                            Pełne uzależnienie
                            • 2004
                            • 7443

                            #43
                            No dlatego wrzuciłem zdjecie PRZED obróbką Jak wygładzę, odszumię, wyostrzę to jaki sens pokazywać jako sampel ze szkła ?
                            Ostatnio edytowany przez Cichy; 343.
                            O obiektywach wiem prawie wszystko

                            Komentarz

                            • MaciekP
                              Coś już napisał
                              • 2007
                              • 53

                              #44
                              mam ten obiektyw od dwoch dni...
                              cos na szybko:
                              EOS 5D i elki

                              Komentarz

                              • miklo
                                Uzależniony
                                • 2006
                                • 681

                                #45
                                Kurcze. Nieprzyzwoicie ********y tandem: 5d+35/1.4. Za 30 lat będzie mnie na niego stać i se kupię :-)

                                Komentarz

                                Pracuję...