X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • zysk
    Pełne uzależnienie
    • 2013
    • 1120

    #181
    Odp: FF vs. APS-C

    Zamieszczone przez zdebik
    W teorii tak.
    A w praktyce ?
    Tak,tak :wiem .
    czasem zaszumione da sie pięknie odszumić,a czasem łatwa ,czysta fotka wychodzi z szumem .
    W czasie fotografowania w gre wchodzi tyle zmiennych ,ze podziwiam tych ,którzy maja to w "małym palcu" ,
    pamiętają o WB,AF,ISO,F, itd
    bo ja czesto zapominam o jakimś parametrze lub ustawieniu .
    "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
    7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

    Komentarz

    • jan pawlak
      Pełne uzależnienie
      • 2012
      • 4283

      #182
      Odp: FF vs. APS-C

      Zamieszczone przez marfot
      Oczywiście!
      Wszystko dzielimy, mój błąd .
      No to po korekcie:

      FF: ogniskowa 135mm;
      f/2,8;
      ISO 1600

      APS-C: ogniskowa 85mm (135/1,6);
      f/1,8 (2,8/1,6);
      ISO 640 (1600/1,6^2)

      Przecież intencją jest żeby obrazki wyglądały podobnie (a więc szum też).
      A czy szanowni koledzy wzięli pod uwagę że :
      - to nie powierzchnia matrycy np. szumi tylko szumią piksele ?
      - są w użyciu matryce FF i APS-C o różnych technologiach, z różnych lat produkcji ?
      - że z dwu dostępnych na rynku matryc, APS-C i FF , ta która więcej szumi może być zarówno APS-C jak i FF ?

      jp
      puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
      Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
      http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
      public.fotki.com/janusz-pawlak/

      Komentarz

      • zdebik
        Pełne uzależnienie
        • 2013
        • 4065

        #183
        Odp: FF vs. APS-C

        Zamieszczone przez jan pawlak
        A czy szanowni koledzy wzięli pod uwagę że :
        - to nie powierzchnia matrycy np. szumi tylko szumią piksele ?
        - są w użyciu matryce FF i APS-C o różnych technologiach, z różnych lat produkcji ?
        - że z dwu dostępnych na rynku matryc, APS-C i FF , ta która więcej szumi może być zarówno APS-C jak i FF ?

        jp
        Prosze zobaczyc film 1 i 2 czesc a wszystko sie wyjasni.
        https://500px.com/Rafal_S

        Komentarz

        • akustyk
          gajowy
          • 2004
          • 12158

          #184
          Odp: FF vs. APS-C

          Zamieszczone przez jan pawlak
          akustyk

          porównujesz co najmniej 2 cechy razem : technologię użytą tylko w jednej klatce i różnicę FF i ASP-C
          ....ta mala matryca dzieki braku filtra AA

          a generalizujesz odnośnie różnicy FF i APS-C
          ale przeciez to nie ja generalizowalem, prawda?
          Pełna klatka jest LEPSZA, ale NIE OBOWIĄZKOWA, żeby robić dobre zdjęcia - AMEN
          ja tylko podalem przyklad roznicy, ktora sam na codzien widze. a uwaga odnosnie matrycy Fuji dotyczyla tylko tego, ze ona na starcie ma niedobor 4 megapikseli wzgledem 6D ale przez brak filtra AA
          duzo tej roznicy w szczegolowosci zdjec nadrabia. na tyle, zeby pod wzgledem poziomu szczegolowosci obrazek obu matryc, pomimo 10% przewagi w ilosci pikseli na boku matrycy FF, byl porownywalny.


          Zamieszczone przez jan pawlak
          Nie odnoszę się do tego jak jest "w realu", chodzi mi o to że musimy być, starać się (wszyscy, ja też) być bardziej uważni/precyzyjni w naszych wypowiedziach aby się rozumieć.
          ja jednak zakladam, ze czytajacy jest inteligentny i jesli chce dyskutowac, to najpierw przeczyta z czym dokladnie polemizuje. w przeciwnym wypadku to jest strata mojego czasu...


          Zamieszczone przez Kolekcjoner
          To jest bardzo duże uogólnienie. Bez problemu można znaleźć argumenty za i przeciw.
          i wlasnie dlatego kontestuje ta powyzsza uwage o absolutnej lepszosci pelnej klatki.

          Zamieszczone przez Kolekcjoner
          Do tego symetrii z analogiem moim zdaniem tak prostej nie ma, choćby z powodu tego że tych cropów jest kilka, a mały obrazek był poza konkurencją. A dochodzi jeszcze wiele innych czynników jak choćby
          to że jeśli chodzi o używane ogniskowe i kompozycje kadru z nimi związane to się zupełnie nic nie zmieniło. Ergo mały obrazek jest tym czym był, a średni format nadal w pewnych zastosowaniach ma sens i nadal jest
          równie niszowy jak w erze filmu.
          mnie o cos innego chodzilo.
          nie mam danych liczbowych, ale wydaje mi sie, ze pod wzgledem procentowym dzisiejszy udzial w rynku cyfrowek FF jest blizszy temu, co dawniej mial film srednioformatowy, niz temu co mial film 35mm.
          a role dawnego filmu 135 przejely dzisiaj matryce pomiedzy 1" a APS-C. i jako taki ten APS-C czy m4/3 sa najbardziej uniwersalnym formatem w znaczeniu takim, ze najwiekszy odsetek tych bardziej swiadomych
          uzytkownikow tu znajdzie narzedzie dobrze pasujace do ich potrzeb.

          ale ogolnie to oczywiscie prawda jest, ze czynnikow jest zbyt duzo na takie uogolnienia...
          www albo tez flickr

          Komentarz

          • akustyk
            gajowy
            • 2004
            • 12158

            #185
            Odp: FF vs. APS-C

            Zamieszczone przez jan pawlak
            A czy szanowni koledzy wzięli pod uwagę że :
            - to nie powierzchnia matrycy np. szumi tylko szumią piksele ?
            jesli przyjac taka sama ilosc pikseli na matrycy, to w przypadku cropa matryca dostaje 2,2 do 2,5-krotnie mniej fotonow na piksel. co odpowiada ni mniej ni wiecej 1.16 do 1.33 EV roznicy w sygnale.
            jesli przyjmiemy taki sam pixel-pitch, to matryca pelnoklatkowa ma tych pikseli 2,2 do 2,5 raza wiecej. przy usrednieniu wychodzi tez 1.16 do 1.33 EV przewagi w jakosci sygnalu wejsciowego...

            to jest akurat niezmiennik, na chwile obecna praktycznie niezalezny od technologii matrycy (mikrosoczewki i odstepy miedzy pikselami moga robic drobne roznice, ale to zdaje sie juz od paru lat jest wyrownane technologicznie).

            roznice pojawiaja sie natomiast w momencie probkowania tego sygnalu, czyli technologii samej matrycy...

            Zamieszczone przez jan pawlak
            - są w użyciu matryce FF i APS-C o różnych technologiach, z różnych lat produkcji ?
            - że z dwu dostępnych na rynku matryc, APS-C i FF , ta która więcej szumi może być zarówno APS-C jak i FF ?
            na to oczywiscie nie ma rozwiazania i takie porownywanie roznych procesow moze byc niemiarodajne. natomiast nieodmiennie uklad z duzo lepszym sygnalem wejsciowym ma wieksze szanse generowac lepszej jakosci pomiary...
            www albo tez flickr

            Komentarz

            • jan pawlak
              Pełne uzależnienie
              • 2012
              • 4283

              #186
              Odp: FF vs. APS-C

              Zamieszczone przez zdebik
              Prosze zobaczyc film 1 i 2 czesc a wszystko sie wyjasni.
              Oglądałem wcześniej (trudno było dotrwać do końca).

              Wnioski z filmu są wyprowadzane przy założeniu że technologia pikselowa jest taka sama.
              "Piksele" z lat np. 2002 (1Ds) a piksele z roku 2013, przy "tym samym świetle " to zupełnie inne fabryki szumów.

              jp

              --- Kolejny post ---

              Zamieszczone przez akustyk
              jesli przyjac taka sama ilosc pikseli na matrycy, to w przypadku cropa matryca dostaje 2,2 do 2,5-krotnie mniej fotonow na piksel. co odpowiada ni mniej ni wiecej 1.16 do 1.33 EV roznicy w sygnale.
              jesli przyjmiemy taki sam pixel-pitch, to matryca pelnoklatkowa ma tych pikseli 2,2 do 2,5 raza wiecej. przy usrednieniu wychodzi tez 1.16 do 1.33 EV przewagi w jakosci sygnalu wejsciowego...

              to jest akurat niezmiennik, na chwile obecna praktycznie niezalezny od technologii matrycy (mikrosoczewki i odstepy miedzy pikselami moga robic drobne roznice, ale to zdaje sie juz od paru lat jest wyrownane technologicznie).

              roznice pojawiaja sie natomiast w momencie probkowania tego sygnalu, czyli technologii samej matrycy...


              na to oczywiscie nie ma rozwiazania i takie porownywanie roznych procesow moze byc niemiarodajne. natomiast nieodmiennie uklad z duzo lepszym sygnalem wejsciowym ma wieksze szanse generowac lepszej jakosci pomiary...
              Zgoda.

              Mamy więc :

              1. różne technologie pikseli (różne szumy, dynamika, .....) przy tym samym świetle
              2. z dwu matryc, FF i APS-C , tą która ma więcej pikseli, większą gęstość pikseli może być zarówno matryca FF jak i APS-C (rozwój technologii, historia)

              a w dyskusjach pojawiają się wnioski odwołujące się wprost (tylko) do FF i APS-C , praktycznie jak do rozmiarów geometrycznych tych matryc.

              jp
              puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
              Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
              http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
              public.fotki.com/janusz-pawlak/

              Komentarz

              • atsf
                Pełne uzależnienie
                • 2007
                • 4832

                #187
                Odp: FF vs. APS-C

                Bo się pogubiłem Kto teraz wistuje?
                EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

                Komentarz

                • aptur
                  Pełne uzależnienie
                  • 2005
                  • 3837

                  #188
                  Odp: FF vs. APS-C

                  Zamieszczone przez atsf
                  Bo się pogubiłem Kto teraz wistuje?
                  Teraz twoja kolej. Ja jestem dziadkiem.

                  Komentarz

                  • Kolekcjoner
                    Obertroll
                    • 2006
                    • 18766

                    #189
                    Odp: FF vs. APS-C

                    ^^^^Wielka szkoda że tu nie ma lajków .


                    Zamieszczone przez akustyk
                    mnie o cos innego chodzilo.
                    nie mam danych liczbowych, ale wydaje mi sie, ze pod wzgledem procentowym dzisiejszy udzial w rynku cyfrowek FF jest blizszy temu, co dawniej mial film srednioformatowy, niz temu co mial film 35mm.
                    a role dawnego filmu 135 przejely dzisiaj matryce pomiedzy 1" a APS-C. i jako taki ten APS-C czy m4/3 sa najbardziej uniwersalnym formatem w znaczeniu takim, ze najwiekszy odsetek tych bardziej swiadomych
                    uzytkownikow tu znajdzie narzedzie dobrze pasujace do ich potrzeb.
                    Sie mi zdaje że te dane to jednak z powietrza . Teraz jest olbrzymia ilość aparatów na rynku które mają maciupkie matryce a dawniej to niemal zawsze był format małoobrazkowy. Natomiast FF jest jednak dużo bardziej dostępny finansowo niż w przeliczeniu kiedyś średni, także ze względu na koszty eksploatacji.

                    Wydaje mi się to wszystko zbyt uciążliwe do jakichś szczegółowych rozkminek, zresztą czemu by to miało służyć tak realnie.
                    Zamieszczone przez akustyk
                    ale ogolnie to oczywiscie prawda jest, ze czynnikow jest zbyt duzo na takie uogolnienia...
                    I przy tym zostańmy .
                    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
                    Kapitan Wagner

                    Komentarz

                    • zdebik
                      Pełne uzależnienie
                      • 2013
                      • 4065

                      #190
                      Odp: FF vs. APS-C

                      Zamieszczone przez jan pawlak
                      Oglądałem wcześniej (trudno było dotrwać do końca).

                      Wnioski z filmu są wyprowadzane przy założeniu że technologia pikselowa jest taka sama.
                      "Piksele" z lat np. 2002 (1Ds) a piksele z roku 2013, przy "tym samym świetle " to zupełnie inne fabryki szumów.

                      jp
                      mowimy o puszkach ktore mozna kupic w sklepach.

                      W pewnych zadaniach crop sie lepiej sprawdzi ale ogolnie pelna klatka daje wiecej. I radze sie skupic na tym co jest a nie, co by bylo gdyby.
                      https://500px.com/Rafal_S

                      Komentarz

                      • zysk
                        Pełne uzależnienie
                        • 2013
                        • 1120

                        #191
                        Odp: FF vs. APS-C

                        Zamieszczone przez zdebik
                        W pewnych zadaniach crop sie lepiej sprawdzi ale ogolnie pelna klatka daje wiecej.
                        Zapewne zależy to od konfiguracji:
                        Słaby /stary FF chyba vs nowy/wypasiony APS-C ?
                        Matryce i matryce ,do końca żaden regularny user nie wie czym się różnią te matryce i czy efekt końcowy(fotka) zawdzięcza:
                        matrycy,obiektywowi,stabilizacji czy swoim umiejętnociom .
                        "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
                        7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

                        Komentarz

                        • jac+
                          Uzależniony
                          • 2006
                          • 842

                          #192
                          Odp: FF vs. APS-C

                          Koledzy... Długo tak jeszcze możecie?
                          Mała spiżarnia: duża puszka, mniejsza puszka, pudełko sardynek, 5 słoików i naleśnik na deser

                          Komentarz

                          • Kolekcjoner
                            Obertroll
                            • 2006
                            • 18766

                            #193
                            Odp: FF vs. APS-C

                            Oj myślę że to dopiero początek .
                            "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
                            Kapitan Wagner

                            Komentarz

                            • pan.kolega
                              Pełne uzależnienie
                              • 2008
                              • 2817

                              #194
                              Odp: FF vs. APS-C

                              Zamieszczone przez jac+
                              Koledzy... Długo tak jeszcze możecie?


                              ale też mam prosty sposób jak Ci ulżyć. Chcesz wiedzieć?
                              I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

                              Komentarz

                              • zysk
                                Pełne uzależnienie
                                • 2013
                                • 1120

                                #195
                                Odp: FF vs. APS-C

                                Zamieszczone przez Kolekcjoner
                                myślę że to dopiero początek
                                Gdyby to poszło w kierunku:
                                -dlaczego FF
                                i
                                -dlaczego APS-C
                                opisane przez praktyków a nie księgowych,
                                mooże udałoby się jakieś ciekawe wnioski praktyczne wyciagnąć .
                                "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
                                7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

                                Komentarz

                                Pracuję...