Jeśli to jest Twoja pierwsza wizyta na naszym forum, pamiętaj sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań FAQ . Zapraszamy do zarejestrowania się
Z uwagi na kłopoty wbudowanej "szukaczki" zalecamy korzystanie z narzędzia alternatywnego, wyszukiwarki google.
Istnieje kilka sposobów korzystania z narzędzia, najprostsze z nich to:
1. Rozbudowana wyszukiwarka Kolaj-a: http://maciejko.net/cbsearch/
W okienku wpisujemy szukaną frazę a w rozwijanym menu poniżej wybieramy całe forum lub też konkretne podfora.
Szukać możemy na całym forum, tylko w tytułach wątków lub też tylko w postach konkretnego użytkownika. Narzędzie umożliwia również wyłączenie z wyników wyszukiwania tematyki ślubnej.
2. Bezpośrednio przez google http://google.pl
w celu wyszukiwania informacji na CB wpisujemy: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie w tytułach i treści postów
lub: allintitle: szukana_fraza site:canon-board.info - wyszukiwanie wyłącznie w tytułach
Istnieje też możliwość bezpośredniego wyszukiwania googlem, ograniczonego do poszczególnych forów i działów. Aby znaleźć coś w konkretnym dziale konstruujemy zapytanie w następujący sposób: "Canon Board > nazwa_forum > nazwa_działu" "szukana_fraza" site:canon-board.info
np.: "Canon Board > Sprzet Cyfrowy > Canon dSLR" "7D" site:canon-board.info
3. Za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej, którą możemy pobrać w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=22036
Chcą ograniczyć wyszukiwanie do tytułów wątków wpisujemy. allintitle: szukana_fraza
Wyszukiwanie ograniczone do tytułów wątków działa jak wyżej lecz nie wpisujemy już oczywiście "site...."
Wbudowana wyszukiwarka przyjmuje obecnie zapytania złożone z 5 lub więcej znaków i nie zawierające znaków typograficznych ("-" "/" itp.). Znajdzie więc wyniki dla zapytania "plecak", "teleobiektyw" czy "1200L" ale dla "600D","70-200/2.8", "24-70"czy "35/2" już nie.
Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Gość: Jeśli coś działa - nie ruszaj. Jeśli nie działa - udawaj, że tak miało być.
Witam,
na początku chciałem wszystkich przywitać jako świeżo upieczony forumowicz (forum odwiedzam od około roku ale dopiero dzisiaj się zarejestrowałem)
Poczukuje wzoru umowy o dzieło (jest tego dużo w sieci) ale nie znalazłem nic dedykowanego wykonaniu usługi/sesji fotograficznej (od razu mowie ze nie chodzi mi o model relase). Przeszukałem forum, znalazłem tylko model relase z obiektywni.pl. Gdyby ktoś z forumowiczów miał coś takiego będę wdzieczny.
[przykład: potrzebuje wykonać jakąś sesję firmie - jakieś budynki, samochody]
Druga rzecz której poszukuje to stosowane często przez różne agencje fotograficzne itd - przekazanie praw majątkowych do zdjecia na piśmie. Wiem ze stosuje się różne warianty jakieś zaznaczania pól eksploatacji, okres na którą jest wyłączoność na zdjęcie, czy zdjecie jest na wyłączość czy tylko do jakiegoś konkretnego użytku np. kalendarz firmowy w określonym nakładzie etc. Nie mogę znaleść żadnego wzoru czegoś takiego a było by to bardzo przydatne.
[przykład: mam jakies zdjęcie, ktoś chce je kupić]
Umówiłem się w tych dwóch sprawach ze znajomym prawnikiem ale dopiero na tydzien 17/23.12.2007. Naturalnie tym co uda mu się wymyślić - podzielę się na forum.
zawarta w ______________ , dnia ___________________ roku
pomiędzy
_________________, z siedzibą w ______________, przy ul. _______________________, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w _________________, Wydział ____ Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS __________, posiadający numer NIP ____________, nr REGON ________________, reprezentowaną przez uprawnionego do jednoosobowej reprezentacji Prezesa Zarządu pana ______________________________________,
zwaną dalej „Zamawiającym”,
a
____________________, legitymującym się dowodem osobistym o numerze _____________, prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą „_____________________”, z siedzibą w _____________________, przy ul. __________________________________, wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej miasta _____________, pod numerem _________________, posiadający numer NIP _________, oraz nr REGON _________________,
zwanym dalej „Wykonawcą”,
zwanych dalej wspólnie „Stronami”, lub z osobna „Stroną”
o następującej treści:
§ 1
Oświadczenia Wykonawcy
1. Wykonawca oświadcza, że posiada wiedzę, doświadczenie, możliwości techniczne i uprawnienia konieczne do wykonania dzieła objętego niniejszą umową.
2. Wykonawca zobowiązany jest do dochowania najwyższej staranności przy wykonaniu prac objętych tą umową, wynikającej z profesjonalnego charakteru prowadzonej działalności.
§ 2
Przedmiot umowy
Wykonawca zobowiązuje się do:
1. skompletowania i montażu w ___________________________, na rzecz Zamawiającego, instalacji składającej się z ________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ ______________________, której producentem jest ____________________________________________, składającej się z elementów tworzących technologiczną całość, wyszczególnionych w _____________, stanowiący załącznik do niniejszej umowy,
2. prawidłowego uruchomienia instalacji, o której mowa w ust 1 powyżej, z uwagi na jej przeznaczenie i prawidłowe funkcjonowanie,
a Zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia, o którym mowa w § 5 niniejszej umowy.
§ 3
Termin wykonania
1. Czynności, o których mowa w § 2 niniejszej umowy, zostaną wykonane w terminie do _____________________________ roku.
2. Jeżeli Wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem czynności, o których mowa § 2 tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w terminie wskazanym w ust 1 niniejszego paragrafu, Zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
§ 4
Prawidłowość wykonania dzieła
1. Czynności, o których mowa w § 2 uznaje się za prawidłowo wykonane z chwilą podpisania przez Strony protokołu zdawczo-odbiorczego, nie stwierdzającego zastrzeżeń w funkcjonowaniu instalacji. Protokół zostanie sporządzony i podpisany przez Strony, po uprzednim dokonaniu sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania instalacji.
2. W przypadku ujawnienia wad instalacji, w trakcie sprawdzenia ich prawidłowego funkcjonowania, Zamawiający sporządzi protokół zastrzeżeń i przekaże go Wykonawcy.
3. Wykonawca zobowiązuje się do usunięcia ujawnionych wad w terminie ________________________ dni od przekazania protokołu zastrzeżeń.
§ 5
Wynagrodzenie Wykonawcy
Wykonawca, za prawidłowe wykonanie czynności, o których mowa w § 2, otrzyma wynagrodzenie w wysokości PLN ____________________ netto/brutto (słownie:_________________________________________ _____).
§ 6
Warunki płatności wynagrodzenia Wykonawcy
Strony ustalają następujące warunki płatności:
1. w dniu dostarczenia części składowych instalacji na miejsce montażu, o którym mowa w § 2 ust. 1, Wykonawca otrzyma I płatność w wysokości ____ % wynagrodzenia, o którym mowa w § 5, tytułem zadatku;
2. w terminie 14 dni od dokonania czynności, o których mowa w § 2 niniejszej umowy i podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego przez Zamawiającego, o którym mowa w § 4 ust.1, Wykonawca otrzyma ____ % wynagrodzenia, o którym mowa w § 5.
§ 7
Zadatek
1. W przypadku niewykonania niniejszej umowy przez Wykonawcę, będzie on zobowiązany do zapłaty na rzecz Zamawiającego kwoty dwukrotnie wyższej niż zadatek określony w § 6 ust. 1 niniejszej umowy.
2. W razie prawidłowego wykonania umowy, zadatek określony w § 6 ust. 1 niniejszej umowy, ulega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia, o którym mowa § 5 niniejszej umowy.
§ 8
Sposób płatności wynagrodzenia Wykonawcy
1. Wynagrodzenie, płatne jest na rachunek bankowy Wykonawcy o numerze
_________________________________, prowadzony w banku _______________________.
2. Za dzień dokonania zapłaty wynagrodzenia Wykonawcy, uważa się dzień obciążenia rachunku Zamawiającego.
§ 9
Obowiązek zapłaty wynagrodzenia
Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli Wykonawca był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących Zamawiającego. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co Wykonawca oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
§ 10
Przejście własności
1. Wykonawca oświadcza, iż elementy składowe, wyszczególnione w załączniku do niniejszej umowy, tworzące technologiczną całość instalacji, są własnością Wykonawcy oraz pozbawione są wszelkich wad prawnych.
2. Instalacja, wraz z jej częściami składowymi, wyszczególnionymi w załączniku do niniejszej umowy, staje się własnością Zamawiającego z chwilą podpisania przez Zamawiającego protokołu zdawczo-odbiorczego, o którym mowa w § 4 ust.1.
§ 11
Zawiadomienie o przeszkodach w wykonaniu umowy
W przypadku jakichkolwiek przeszkód w wykonaniu umowy Wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować w formie pisemnej Zamawiającego.
§ 12
Gwarancja
1. Wykonawca gwarantuje usunięcie wszelkich wad wykonanych czynności opisanych w § 2 i tych, które powstały w wyniku ich dokonania, w okresie ___ miesięcy od daty podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, o którym mowa w § 6 ust. 2 niniejszej umowy.
2. Skorzystanie z uprawnień wynikających z gwarancji nie wyłącza uprawnień Zamawiającego z tytułu rękojmi.
§ 13
Postanowienia końcowe
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowania przepisy kodeksu cywilnego.
2. Wszelkie zmiany do niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Ewentualne spory między stronami rozstrzygać będzie sąd właściwy dla siedziby Zamawiającego.
4. Umowa została spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Zamawiający
Wykonawca
Moim zdaniem w § 10 powinieneś napisać, że Wykonawca oświadcza, iż przenosi na Zamawiającego prawa majątkowe do utworu przedstawiającego (opis).
A inne § umowy zredaguj według własnych potrzeb, ponieważ jest w niej dużo informacji i sam wiesz jak się umawiałeś.
Oczywiście to jest umowa nie odnośnie fotografii, tylko instalacji czegoś. Po prostu przeredaguj ją tak aby brzmiała pod kątem fotografii, czyli np.:
§ 2
Przedmiot umowy
Wykonawca zobowiązuje się do:
1. wykonania utworu będącego fotografią.
Utwór zgodnie z życzeniem zamawiającego powinien przedstawiać (opis).
2. przekazania utworu będącego fotografią Zamawiającemu poprzez przesłanie go pocztą e-mail, na nośniku CD/DVD,
a Zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia, o którym mowa w § 5 niniejszej umowy.
§ 10
Przejście własności
1. Wykonawca oświadcza, iż elementy składowe, wyszczególnione w załączniku do niniejszej umowy, tworzące technologiczną całość instalacji, są własnością Wykonawcy.
2. Utwór wraz z częściami składowymi zawartymi w utworze o którym mowa w §2 niniejszej umowy staję się własnością Zamawiającego.
LUB
2. Wykonawca oświadcza, iż przenosi prawa majątkowe do utworu będącego fotografią (i dalej formułujesz jak chcesz, ponieważ to pojęcie jest szeroko rozumiane).
Wyjaśniam: W §10 ptk.1 oświadczasz, że do wszystkich elementów jakich użyłeś w fotografii bądź utworze będącym fotomontażem masz prawa autorskie. Jeśli się okaże, że oddałeś Zamawiającemu utwór, w którym są zawarte elementy innych autorów, którzy nie zezwolili na dowolny użytek ich prac (a tak się może stać, gdy autor elementu składowego zobaczy swój element w Twoim utworze) to licz się z tym, że wtedy ma prawo pozwać do sądu Ciebie za naruszenie praw autorskich, a Zamawiający również, za (nie podam Ci dokładnie na to ustawy itd.) w skrócie za oszustwo. I obie sprawy niestety przegrasz.
Pomiędzy:
________________ zamieszkałym w ________________ , przy ul. ________________, legitymującym się dowodem osobistym o numerze ______________, posiadający numer NIP ____________ oraz nr REGON ________________, zwanym dalej „Wykonawcą”,
a
________________zamieszkałym w ________________, przy ul. ________________, legitymującym się dowodem osobistym o numerze ______________, posiadający numer NIP ____________ oraz nr REGON ________________, zwanym dalej „Zamawiającym”,
o następującej treści:
§ 1
OŚWIADCZENIA WYKONAWCY
1. Wykonawca oświadcza, że posiada wiedzę, doświadczenie, możliwości techniczne i uprawnienia konieczne do wykonania dzieła objętego niniejszą umową.
2. Wykonawca zobowiązany jest do dochowania najwyższej staranności przy wykonaniu prac objętych tą umową, wynikającej z profesjonalnego charakteru prowadzonej działalności.
§ 2
PRZEDMIOT UMOWY
Wykonawca zobowiązuje się do:
1. wykonania utworu będącego fotografią.
Utwór zgodnie z życzeniem Zamawiającego powinien przedstawiać (opis)
2. przekazania utworu będącego fotografią Zamawiającemu poprzez przesłanie go pocztą e-mail, na nośniku CD/DVD*,
a Zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia, o którym mowa w § 5 niniejszej umowy.
§ 3
TERMIN WYKONANIA
1. Czynności, o których mowa w § 2 niniejszej umowy, zostaną wykonane w terminie 14 (słownie: czternastu) dni, jednak nie później niż do __________________ roku.
2. Jeżeli Wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem czynności, o których mowa § 2 tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w terminie wskazanym w ptk.1 niniejszego paragrafu, Zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
§ 4
PRAWIDŁOWOŚĆ WYKONANIA DZIEŁA
1. Czynności, o których mowa w § 2 uznaje się za prawidłowo wykonane z chwilą podpisania przez Strony protokołu zdawczo-odbiorczego, nie stwierdzającego zastrzeżeń odnośnie wykonanego utworu będącego fotografią przez Wykonawcę.
2. W przypadku ujawnienia jakichkolwiek zastrzeżeń, w trakcie odbioru utworu, Zamawiający sporządzi protokół zastrzeżeń i przekaże go Wykonawcy.
3. Wykonawca zobowiązuje się do usunięcia ujawnionych wad w terminie 14 (słownie: czternastu) dni od przekazania protokołu zastrzeżeń.
§ 5
WYNAGRODZENIE WYKONAWCY
Wykonawca, za prawidłowe wykonanie czynności, o których mowa w § 2, otrzyma wynagrodzenie w wysokości PLN ____________________ netto/brutto (słownie:_________________________________________ _____).
§ 6
WARUNKI PŁATNOŚCI WYNAGRODZENIA WYKONAWCY
Strony ustalają następujące warunki płatności:
1. w dniu dostarczenia utworu, o którym mowa w § 2 ptk.1, Wykonawca otrzyma I płatność w wysokości ____ % wynagrodzenia, o którym mowa w § 5, tytułem zadatku;
2. w terminie 14 (słownie: czternastu) dni od dokonania czynności, o których mowa w § 2 niniejszej umowy i podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego przez Zamawiającego, o którym mowa w § 4 ptk.1, Wykonawca otrzyma pozostałą część wynagrodzenia, o którym mowa w § 5.
§ 7
ZADATEK
1. W przypadku niewykonania niniejszej umowy przez Wykonawcę, będzie on zobowiązany do zapłaty na rzecz Zamawiającego kwoty dwukrotnie wyższej niż zadatek określony w § 6 ptk.1 niniejszej umowy.
2. W razie prawidłowego wykonania umowy, zadatek określony w § 6 ptk.1 niniejszej umowy, ulega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia, o którym mowa § 5 niniejszej umowy.
§ 8
SPOSÓB PŁATNOŚCI WYNAGRODZENIA WYKONAWCY
1. Wynagrodzenie, płatne jest na rachunek bankowy Wykonawcy o numerze
_________________________________, prowadzony w banku _______________________.
2. Za dzień dokonania zapłaty wynagrodzenia Wykonawcy, uważa się dzień obciążenia rachunku Zamawiającego.
§ 9
OBOWIĄZEK ZAPŁATY WYNAGRODZENIA
Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli Wykonawca był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących Zamawiającego. Jednakże w wypadku takim Zamawiający może odliczyć to, co Wykonawca oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
§ 10
PRZEJŚCIE WŁASNOŚCI
1. Wykonawca oświadcza, iż elementy składowe wykorzystane w celu stworzenia utworu są własnością Wykonawcy.
2. Utwór wraz z częściami składowymi zawartymi w utworze o którym mowa w §2 niniejszej umowy staję się własnością Zamawiającego.
§ 11
ZAWIADOMIENIE O PRZESZKODACH W WYKONANIU UMOWY
W przypadku jakichkolwiek przeszkód w wykonaniu umowy Wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować w formie pisemnej Zamawiającego.
§ 12
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowania przepisy kodeksu cywilnego.
2. Wszelkie zmiany do niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Ewentualne spory między stronami rozstrzygać będzie sąd właściwy dla siedziby Zamawiającego.
4. Umowa została spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Postanowiłem sam dla siebie spróbować sformułować taką umowę o dzieło. Rezultat widać powyżej.
§12 GWARANCJA pominąłem, ponieważ ciężko moim zdaniem oczywiście udzielić gwarancji na utwór fotograficzny? Że co? Papier wyblaknie? Płyta się zepsuje? Stąd został on wycięty z przykładowej umowy o dzieło.
§7 ZADATEK - to co w nim zostało zawarte musisz sam negocjować z Zamawiającym. Z reguły niestety Zamawiający nie odstępuje od dwukrotnie większego zadatku w przypadku niewywiązania się z umowy.
Odnośnie protokołu zdawczo-odbiorczego wzór jak powinien zostać sporządzony przedstawiam w załączniku oraz na forum:
ZAŁĄCZNIK
UMOWY O DZIEŁO
PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY
sporządzony w Warszawie, dnia 1 stycznia 2007 roku.
Zamawiający, <Imię i nazwisko> nie stwierdza jakichkolwiek zastrzeżeń odnośnie wykonanego utworu będącego fotografią.
Potwierdza, iż utwór został wykonany zgodnie z warunkami zawartymi w Umowie Nr …/…
Protokół sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Post Scriptum: Umowa z obiektywnych odnośnie pozowania modela/modelki też ma swoje braki działające na niekorzyść modela/modelki. Może wkrótce opublikuje zmiany jakie ja osobiście naniósłbym na taką umowę, aby ją uściślić.
Strasznie 'domorosło' to napisane. Kontekst można złapać, ale każdy prawnik przyczepi się do dowolnego ww. paragrafu. Zresztą pisane jest to w sposób który zdecydowanie dyskredytuje fotografa - a pozwala 'klientowi' (tu: Zamawiającemu) przeczepić się do każdej rzeczy. A niech Twój klient ma inny gust i stwierdzi, po wykonaniu sesji modela (który przyjechał powiedzmy z innego miasta / kraju) on chciałby uzyskać inne zdjęcia - i będziesz zmuszony wykonać powtórnie sesję, edycję itp. Albo barwy mu się nie spodobają i tak w kółko...
Jak dla mnie umowa o dzieło to faktycznie ma sens przy sprzedaży pojedynczych ujęć, już gotowych (fotografia stockowa itp), ale jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć 'pod kogoś i na zadany temat' - to bardziej by tutaj miała miejsce umowa-zlecenie. Tak samo można chyba właśnie opisać sesje z modelką - to jest czynność - natomiast jej efekt - czyli fotografia może być przekazana w ramach umowy-zlecenia, ale na określonych warunkach i w specyficznym celu.
Jeszcze Ad. wyżej przedstawiona umowa to może być kilka zastrzeżeń:
§ 3 TERMIN WYKONANIA
1. Czynności, o których mowa w § 2 niniejszej umowy, zostaną wykonane w terminie 14 (słownie: czternastu) dni, jednak nie później niż do __________________ roku.
2. Jeżeli Wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem czynności, o których mowa § 2 tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w terminie wskazanym w ptk.1 niniejszego paragrafu, Zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła."
Należy to napisać po polsku, lub w języku prawniczym. Ten punkt umożliwia zamawiającemu odstąpienie od umowy pod byle pretekstem w dowolnej chwili.
§ 7 ZADATEK
1. W przypadku niewykonania niniejszej umowy przez Wykonawcę, będzie on zobowiązany do zapłaty na rzecz Zamawiającego kwoty dwukrotnie wyższej niż zadatek określony w § 6 ptk.1 niniejszej umowy.
2. W razie prawidłowego wykonania umowy, zadatek określony w § 6 ptk.1 niniejszej umowy, ulega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia, o którym mowa § 5 niniejszej umowy.
Na pewno bym nie dał 2x wartości zadatku. Jeśli już to zwrot. Nikt nie daje takich warunków.
§ 4 PRAWIDŁOWOŚĆ WYKONANIA DZIEŁA
1. Czynności, o których mowa w § 2 uznaje się za prawidłowo wykonane z chwilą podpisania przez Strony protokołu zdawczo-odbiorczego, nie stwierdzającego zastrzeżeń odnośnie wykonanego utworu będącego fotografią przez Wykonawcę.
2. W przypadku ujawnienia jakichkolwiek zastrzeżeń, w trakcie odbioru utworu, Zamawiający sporządzi protokół zastrzeżeń i przekaże go Wykonawcy.
3. Wykonawca zobowiązuje się do usunięcia ujawnionych wad w terminie 14 (słownie: czternastu) dni od przekazania protokołu zastrzeżeń.
Jeśli już coś, to 'poprawność'. Ciekawi mnie jak wygląda kwestia usunięcia zastrzeżeń i jakie to zastrzeżenia mogą być. Jak dla mnie należy zastąpić to wyrażenie, słowem 'wady', i opisać jakie dokładnie są lub nie są uznawane. Przykład: niech odbiorca ma zastrzeżenia do szumu na zdjęciach które zostały zlecone jako 'fotografie portretowe wykonane na koncercie bez dodatkowego oświetlenia błyskowego'...
§ 9 OBOWIĄZEK ZAPŁATY WYNAGRODZENIA
Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli Wykonawca był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących Zamawiającego. Jednakże w wypadku takim Zamawiający może odliczyć to, co Wykonawca oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
Co znaczy, że wykonawca był gotowy wykonać zdjęcia? Jakie przeszkody dotyczą zamawiającego? Te sformułowania słowne należy pozmieniać i sprecyzować. Tak samo sprawy 'odliczenia' i 'zaoszczędzenia' - należy podać dokładnie co i od czego i w jakim wypadku.
§ 10 PRZEJŚCIE WŁASNOŚCI
1. Wykonawca oświadcza, iż elementy składowe wykorzystane w celu stworzenia utworu są własnością Wykonawcy.
2. Utwór wraz z częściami składowymi zawartymi w utworze o którym mowa w §2 niniejszej umowy staję się własnością Zamawiającego.
Kolejne bezsensowne stwierdzenie i mające tylko i wyłącznie znaczenia przy packshotach - co oznaczają 'elementy składowe'? Uchwyt do lamp niewidoczny na zdjęciu? Czy może łany zboża widoczne na fotografii wykonywanej w plenerze?
§ 11 ZAWIADOMIENIE O PRZESZKODACH W WYKONANIU UMOWY
W przypadku jakichkolwiek przeszkód w wykonaniu umowy Wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować w formie pisemnej Zamawiającego.
Uhm... a Zamawiający może nic o nich nie wspomnieć... Należy dopisać kiedy, jak, w jaki sposób i o czym należy informować.
Czego jeszcze brakuje?
- jeśli Zamawiajacy np. zleca packshooty to musi być właścicielem, lub mieć uprawnienia do dysponowania tym przedmiotem, formą, logiem, kształtem, o ile nie mają one zostać usunięte w czasie edycji - wtedy ok. (np. butelka z napisem Pepsi - może sobie stać obok jakiegoś zestawu obiadowego, jeśli napis ten czy forma etykiety nie przedstawia czyjegoś znaku towarowego - to oczywiście buteleczka może być.)
- opis w jaki sposób 'utwór' może zostać wykorzystany, w jakiej ilości, jakie są ewentualne możliwości zmiany sposobu użytkowania, kiedy i na jakich zasadach
- informacje na temat wyjściowego formatu / jakości / formy oddania projektu (to, że na płycie CD/DVD to nic nie znaczy... a jaki format? TIFF? JPEG? a może wydruk? ile i jakich formatów? kolor / mat?...)
- informacja o niezbywalności praw autorskich a jedynie o przeniesieniu praw majątkowych
...
Jak mi coś jeszcze wpadnie do głowy to napiszę. Sam też muszę sformułować podobną umowę na czwartek - więc krytykuję - ale staram się konstruktywnie...
Należy to napisać po polsku, lub w języku prawniczym. Ten punkt umożliwia zamawiającemu odstąpienie od umowy pod byle pretekstem w dowolnej chwili.
Veto!
"Jeżeli Wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem czynności, o których mowa § 2 tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w terminie wskazanym w ptk.1 niniejszego paragrafu, Zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła."
Jeśli w w ptk.1 §3 jest termin do 31 grudnia 2007 roku, i mamy 31 grudnia 2007 roku, a Wykonawca nam nie dostarczył nic i załóżmy, że po konsultacji telefonicznej stwierdza, że się nie wyrobi, (co powinien zrobić na piśmie zgodnie z § 11) wtedy Zamawiający ma prawo dopiero od odstąpienia umowy.
Jedynie jak możesz zrobić, to zmienić ten punkt na to, że jeśli Wykonawca nie wywiąże się z terminu opisanego w ptk.1 § 3 to wtedy Zamawiający ma prawo do odstąpienia umowy.
Z drugiej strony Zamawiający musi mieć jakieś zabezpieczenie, że nie będzie czekał wieki!
Na pewno bym nie dał 2x wartości zadatku. Jeśli już to zwrot. Nikt nie daje takich warunków.
No tutaj się nie zgodzę. Są podpisywane umowy kupna sprzedaży np. gruntu właśnie z dwukrotnym zadatkiem, dlatego, że żadna firma nie pozwoli się na zwłokę. Stąd taki zapis, jest to pewna rekompensata, ale nie można umowy zerwać pod byle pretekstem.
W przypadku gruntu jeśli właściciel ma obciążaną hipotekę i ustalił z Kupującym, że ureguluje wszystko w ciągu 30 dni, to wtedy gdy tego nie zrobi, Kupujący ma prawo do dwukrotności zadatku i odstąpienia od umowy bez wyznaczania kolejnego terminu.
Jeśli już coś, to 'poprawność'.
Z punktu widzenia języka polskiego jest to synonim, stosuj jak chcesz.
Kolejne bezsensowne stwierdzenie i mające tylko i wyłącznie znaczenia przy packshotach - co oznaczają 'elementy składowe'? Uchwyt do lamp niewidoczny na zdjęciu? Czy może łany zboża widoczne na fotografii wykonywanej w plenerze?
Chodzi o to, że jeśli wykonujesz dla kogoś zlecenie i dokonujesz fotomontażu w swojej pracy to to elementów, których użyłeś musisz posiadać prawa autorskie, lub muszą to być darmowe elementy (nie pamiętam jak się nazywa taka licencja która pozwala na dowolny użytek).
Nie może być sytuacji, że zrobisz fotomontaż z elementów do których prawa autorskie są zastrzeżone i nie wolno ich wykorzystywać bez zgody autora.
Tylko mnie ciekawi jedno czy wtedy ptk.2 tego paragrafu nie narusza praw autorskich, bo jak możesz TY przenieść własność na ZAMAWIAJĄCEGO kiedy ten element którego użyłeś w fotomontażu nie jest Twój.
No ale nie jestem prawnikiem i nie potrafię tego na tyle rozgryźć
Uhm... a Zamawiający może nic o nich nie wspomnieć... Należy dopisać kiedy, jak, w jaki sposób i o czym należy informować.
List polecony z potwierdzeniem odbioru. Niby pierdółka, ale w razie sporu w sądzie może się okazać przydatny.
Dziękuje za krytykę, chociaż nią bym tego nie nazwał. Po prostu napisałeś co byś zmienił itd. Ja jak już pisałem prawnikiem nie jestem, a to co napisałem to było oparte o moją jako taką wiedzę w tej dziedzinie.
Jedynie co mi się rzuciło w oczy to to, że dobrze że uściślasz ile zdjęć jest na płycie tudzież odbitce i w jakim formacie zostały nagrane. Bardzo fajne uściślenie
No to pewnie na czwartek może coś mądrego z tego wszystkiego powstanie Ja i tak muszę to napisać - pewnie prześlę to jeszcze znajomemu - właśnie skończył prawo, pracuje w kancelarii w Katowicach - może znajdzie 20 minut na przejrzenie tego...
5D mkII | 17-40 f4 | 24-70 f2.8 | 85mm f1.8 USM | 580EX II | 430 EXII |
rozdarty pomiędzy architekturą a fotografią...
Calliactis - Masz jakieś sugestie do tego co Ci odpisałem na Twoje "zarzuty"?
Jednak pomysł, aby takie pismo przejrzał prawnik to dobry pomysł. Powiem pokrótce, że umowa na obiektywnych odnośnie wykonania i wykorzystania fotografii (pod kątem modela lub modelki) jest nie zbyt sformułowana. Myślę, że jakby tę umowę z obiektywnych oprzeć o taką właśnie umowę o dzieło, byłaby precyzyjniejsza i lepiej brzmiała.
Czy jest na forum ktoś kto mógłbym podzielić się własnym doświadczeniem (szczególnie w zakresie rozliczeń podatkowych) na temat umów o dzieło przy okazjonalnych usługach fotograficznych - bez konieczności otwierania własnej działalności gospodarczej?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Witam,
napisz dokladniej co chcialbys wiedziec.
Umowa o dzielo zalicza sie do umow cywilnprawnych. W jej wyniku powinno powstac dzielo (jak sama nazwa wskazuje).
Platnikiem podatku jest zamawiajacy.
Wystawia ci PIT8-b, ty w rozliczeniu rocznym ujmujesz ta umowę
Formalnie umowa o dzieło wg kodeksu cywilnego jest mi znana. Chodzi mi o umowę o dzieło zawieraną okazjonalnie pomiędzy osobami fizycznymi. Zlecający np. zdjęcia ślubne lub inna uroczystość a Zleceniobiorca to osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Czytałem, że w takim wypadku Zleceniobiorca płaci zaliczę na podatek a następnie rozlicza to razem z pitem rocznym za pracę (ponieważ zdjęcia nie są głównym źródłem utrzymania - jest nim umowa o pracę). Taką teorię słyszałem, ale czy ktoś faktycznie tak działa. Na chwilę obecną niechciałbym jeszcze otwierać działalności gospodarczej i dlatego takie pytanie.
Witam,
wydaje mi sie że w takim przypadku na nikim nie bedzie ciazyl obowiazek odprowadzenia zliczki na podatek dochodowy - rozliczasz sie dopiero w zeznaniu rocznym.
Nie mam czasu czytac ale mzoe to cos wyjacni
Informacje o podatkach - Kalkulatory, wskaźniki podatkowe, zasady księgowości, kruczki prawne, poradniki dla początkujących księgowych i przedsiębiorców. Największy w Polsce portal dotyczący podatków
Dzięki MarcinekP
Niemniej jednak pozostaje wątpliwość dotycząca "Jednocześnie należy podkreślić, że w sytuacji gdy działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (cykliczny lub stały), prowadzona jest we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, to mamy do czynienia z pozarolniczą działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy, a to z kolei oznacza konieczność zarejestrowania tej działalności."
Zatem czy macie doświadczenie takich okazjonalnych umów o dzieło i czy nie obawialiście się stwierdzenia, że to już działalność gospodarcza ? Szczególnie w odniesieniu do "wykonywana w sposób ... ciągły"
Komentarz