X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • fotopano
    Dopiero zaczyna
    • 2011
    • 26

    #1

    EOS 5D czy EOS 600D?

    Witam!
    Mam zamiar zostać Canoniarzem - przesiadka z bagnetu K (Samsung już przestał produkować na ten bagnet, a Pentax nic nie wypuszcza ciekawego).
    Zastanawiam się nad zakupem używanego EOSa 5D lub też całkiem nowego EOSa 600D. Wiem że EOS 5D to stary sprzęt (DIGIC II, tylko 12MPix), ale na jego korzyść przemawia pełna klatka no i klasa sprzętu, z drugiej strony zaś mogę za podobne pieniądze dostać nowy procesor DIGIC IV (600D, 550D), z mniej potrzebnymi bajerami (video np.) A może jest jakaś inna pucha którą mogę rozważyć ?

    Sprzęt mam zamiar używać głównie do panoram sferycznych (praca z fish-eye tutaj ważna dynamika tonalna obrazu, żeby w trudnych warunkach nie robić HDRów) i giga panoram (praca z długimi stałkami).
    Moje mapy hdri Hdrmaps
  • m-a-r
    Bywalec
    • 2010
    • 113

    #2
    do takich zastosowań spokojnie starczy 600D. Podejrzewam, że te panoramy to dla kogoś będziesz robić więc nowy aparat z fakturą wrzucisz sobie w koszty, odpiszesz VAT i tak naprawdę zapłacisz za niego połowę jego półkowej ceny

    Czy oby napewno do panoram sferycznych chcesz stosować fish-eye? To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie.
    W fotografii najważniejsze jest światło.

    Komentarz

    • fotopano
      Dopiero zaczyna
      • 2011
      • 26

      #3
      Stosuję fish-eye'a i tak np. EOS em 5D po wkręceniu Samyanga 8mm mógłbym robić pełną sferę z 3 zdjęć już, a na cropie musze ich zrobić ok. 8szt. Oczywiście to się przekłada na rozdzielczość, ale i tak dużo łatwiej jest zrobić z 3 ujęć, niż z 6-u (nadir i zenit nie liczę bo to mało newralgiczne). Gorzej natomiast z robieniem Giga panoram i bez super drogiego szkła się nie obędzie, chyba że znajdę jakąś starą stałkę np. 400mm f5.6 na ebayu takie chodzą za 200-300 funtów... ale nie wiem... ech chyba lepiej będzie kupić nowszego 5D Mark ze sklepu i wcisnąć go w koszty....
      Moje mapy hdri Hdrmaps

      Komentarz

      • naras
        Bywalec
        • 2010
        • 101

        #4
        Zawsze zostaje sigma 15mm, którą można dorwać za ok. 1,5k, więc nie jest to gigantyczny wydatek A tak zapytam, co konkretnie nie pasuje w zenicie ? Mam, używam i nie mam żadnych zastrzeżeń.

        Komentarz

        • MAF
          Początki nałogu
          • 2010
          • 420

          #5
          600D ma jak dla mnie takie przewagi:

          1) Wbudowana lampa,
          2) Filmy,
          3) LCD


          A i jeszcze to że jest do dostania nowy i z gwarancją.
          46756a6920582d5431202b2031302d32342f34202b2031382d 35352f322e382d34202b2035352d3230302f332
          e352d342e38202b2032332f312e34202b2033352f312e34202 b2035362f312e32202b204d65747a206d343030

          Komentarz

          • Darx
            Uzależniony
            • 2011
            • 725

            #6
            Zamieszczone przez fotopano
            (Samsung już przestał produkować na ten bagnet, a Pentax nic nie wypuszcza ciekawego).
            Ostatni k-5 byłby w stanie spełnić wszelkie (moja) oczekiwania, ale brakuje w pentaxie długim szkieł, a reszta to niestety stare już konstrukcje.

            Wiem że EOS 5D to stary sprzęt
            Jednak magia FF działa na ludzi, a zarazem sprawia, że ma się ochotę o niego dbać i wyciągać z niego sporo.

            A może jest jakaś inna pucha którą mogę rozważyć ?
            Poleciłbym 1D, ale naprawdę nie mam pojęcia jakim funduszem dysponujesz.

            (praca z fish-eye tutaj ważna dynamika tonalna obrazu, żeby w trudnych warunkach nie robić HDRów) i giga panoram (praca z długimi stałkami).
            No tak, ale dynamika obrazu w Canonie nie jest na tyle wspaniała jak np w pentaxie. Możesz się nieco przejechać.

            Zamieszczone przez fotopano
            Stosuję fish-eye'a i tak np. EOS em 5D po wkręceniu Samyanga 8mm mógłbym
            Nie mógłbyś. Samyang 8mm nie pasuje pod pełną klatkę. Na upartego podpinać możesz, ale musisz się liczyć z tym, że będziesz wycinał.

            kupić nowszego 5D Mark ze sklepu i wcisnąć go w koszty....
            Mówisz o mark II? Na Twoim miejscu jeszcze bym dał szanse 1D, tylko naprawdę na czym zależy mi (forumowiczom), to dowiedzieć się jaki masz budżet - ile jesteś w stanie wydać lub chcesz, to na pewno umili nam rozmowę
            |600D|7D|17-40|24-105|70-200|120-400|

            Komentarz

            • fotopano
              Dopiero zaczyna
              • 2011
              • 26

              #7
              Dziękuję za odpowiedź.

              Nie mógłbyś. Samyang 8mm nie pasuje pod pełną klatkę. Na upartego podpinać możesz, ale musisz się liczyć z tym, że będziesz wycinał.
              Nie trzeba nic wycinać - patent jest sprawdzony, wystarczy spiłować osłonkę samemu albo kupić już ze spiłowaną patrz link poniżej:


              Co do budżetu to miałem zamiar wydać ok. 3tyś PLN (tyle będę miał (mam nadzieję) ze sprzedaży samsungowo-pentaxowych staroci), ale i tak będę musiał oprócz puchy dokupić szkła (koniecznie jakiś standardowy zoomik i Samyanga, a potem coś długiego i jasnego o dobrych parametrach optycznych, ale to może poczekać do lata). Ale świadom tego że mogę kupić nowy sprzęt, który będzie mi mógł służyć więcej jak 2-3 lata i że sobie to i tak wrzucę w koszty (amortyzacja, odpis VAT-u) zmieniłem nieco zdanie i zapatruję się obecnie na MK II. Pewnie na początek z tanim Tamronem 28-75 f/2.8, a potem (latem) jakąś dobrą długą stałkę.
              Jedyne co mnie martwi to to że będę musiał się dla tego zakupu pozbyć się też mojej Bronici SQ-a ze szkłami
              Moje mapy hdri Hdrmaps

              Komentarz

              • tezmarek
                Uzależniony
                • 2009
                • 840

                #8
                Zamieszczone przez fotopano
                Nie trzeba nic wycinać - patent jest sprawdzony, wystarczy spiłować osłonkę samemu albo kupić już ze spiłowaną patrz link poniżej:

                ....
                Specem od panoram nie jestem, ale mam wrażenie, że nie napisali tu wszystkiego. Z tego co wiem Samy ze spiłowaną osłoną i tak nie kryje FF, więc wycinanie z fotek będzie konieczne. Oprócz tego zastanawiam się nad jakości i jasnością obrazu na brzegach.

                Komentarz

                • fotopano
                  Dopiero zaczyna
                  • 2011
                  • 26

                  #9
                  No worries!

                  Ja akurat jestem takim specem (IMHO), i nie ma żadnego problemu. Każdy profesjonalny soft (PTGui, APG 2.6) jest w stanie złożyć panoramę z takich zdjęć.
                  Oczywiście 3 zdjęcia to tylko w warunkach kiedy będzie można dysponować precyzją (głowica pano, statyw), bo już np. z tyczki to lepiej mieć większy zapas w zakładce i zrobić np. 4 szt.
                  Tutaj kilka próbek
                  Ostatnio edytowany przez fotopano; 43478.
                  Moje mapy hdri Hdrmaps

                  Komentarz

                  • Goomis
                    Pełne uzależnienie
                    • 2006
                    • 1893

                    #10
                    Zamieszczone przez fotopano
                    Nie trzeba nic wycinać - patent jest sprawdzony, wystarczy spiłować osłonkę samemu albo kupić już ze spiłowaną patrz link poniżej:


                    Co do budżetu to miałem zamiar wydać ok. 3tyś PLN (tyle będę miał (mam nadzieję) ze sprzedaży samsungowo-pentaxowych staroci), ale i tak będę musiał oprócz puchy dokupić szkła (koniecznie jakiś standardowy zoomik i Samyanga, a potem coś długiego i jasnego o dobrych parametrach optycznych, ale to może poczekać do lata). Ale świadom tego że mogę kupić nowy sprzęt, który będzie mi mógł służyć więcej jak 2-3 lata i że sobie to i tak wrzucę w koszty (amortyzacja, odpis VAT-u) zmieniłem nieco zdanie i zapatruję się obecnie na MK II. Pewnie na początek z tanim Tamronem 28-75 f/2.8, a potem (latem) jakąś dobrą długą stałkę.
                    Jedyne co mnie martwi to to że będę musiał się dla tego zakupu pozbyć się też mojej Bronici SQ-a ze szkłami
                    A co starej piątce przeszkadza w działaniu jeszcze przez 2-3lata?
                    IMHO nie ma co się tak spinać na mk II do tego typu fotografii.
                    A jak wejdzie mkIII to w pewnym momencie i używane mkII spadną na tyle, że sprzedasz mkI dołożysz trochę i będzie mkII i Bronica
                    5DmkIII + S14/2.8 + C35/1.4LmkII + C85/1.2LmkII + C70-200/2.8L + 600EX-RT & 580EXII + Think Tanki (Retro30, Shapeshifter, Skin Set v2) + NEC EA274WMi + Sandisk

                    Komentarz

                    • Darx
                      Uzależniony
                      • 2011
                      • 725

                      #11
                      Skoro szkło typu 8mm nie jest dla Ciebie problemem, to pozostaje dobór korpusu. Jeżeli FF ma dopomóc w pracy, to ku niemu bym szedł. Posłuchaj w tej materii Goomisia.

                      Zakup 5dmk1, a za resztę dołóż do szkieł. Filmy w 5mk2 na pewno Cię nie zbawią przy wykonywaniu panoram

                      Jednak najbardziej, co mnie ciekawi to legalność takiego czegoś jak samyang bez osłonki. Na pewno gwarancja nie będzie realizowana...
                      |600D|7D|17-40|24-105|70-200|120-400|

                      Komentarz

                      • fotopano
                        Dopiero zaczyna
                        • 2011
                        • 26

                        #12
                        Dziękuję za rady!
                        Przekonaliście mnie i poluję obecnie na używaną i w miarę nie zajechaną, starą piątkę...

                        A co do gwarancji Samyanga -
                        Co co się może stać takiemu obiektywowi ? Zapewne najpierw testują dane egzemplarze a dopiero potem piłują.

                        A BTW -> czy oprócz eBaya, Allegro, i keh.com można gdzieś szukać sprzętu?
                        Szkoda że Digart już nie działa (dogorywa) , kiedyś tam wyłowiłem niezłego Kiev'a...
                        Ostatnio edytowany przez fotopano; 43478. Powód: dorzucono zapytanie o zakupie
                        Moje mapy hdri Hdrmaps

                        Komentarz

                        • tommmal
                          Dopiero zaczyna
                          • 2011
                          • 16

                          #13
                          Jeśli do zdjęć to zdecydowanie 5D !
                          ------------------------------------------------------
                          C5DMark III | C16-35L/2.8 | C50/1.4 | S50mm ART| 580 EXII | Vertex 200 AW |

                          I wielka pasja zatrzymywanie czasu, czyli Tomasz Malinowski

                          Komentarz

                          • CyrJak
                            Bywalec
                            • 2010
                            • 141

                            #14
                            Zamieszczone przez MAF
                            1) Wbudowana lampa,
                            Wybacz, ale przynajmniej dla mnie, używanie wbudowanej lampy mijało się z celem, bo szkła zawsze był większe od kita i ten cień jednak zostawał.( Nie wspominając o tym wspaniałym ostrym świetle )

                            Samyang 8mm shaved, jak jest kupiony u bodajże NOVOFLEXa, ale moge się mylić, to ma gwarancje, bo firmy mają umowe na wykonywanie takiej przeróbki.
                            Ostatnio edytowany przez CyrJak; 36894.
                            Taka tam strona

                            Komentarz

                            • fotopano
                              Dopiero zaczyna
                              • 2011
                              • 26

                              #15
                              A gdy dokręce np 400/5,6 do pełnej klatki to wyciągnę więcej niż z cropowanej matrycy ?
                              Moje mapy hdri Hdrmaps

                              Komentarz

                              Pracuję...