X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • lMl
    Bywalec
    • 2011
    • 225

    #1

    Dlaczego wolę JPG niż RAW?

    Właśnie się nad tym zastanawiałem. Wybranie JPGa prosto z aparatu to trochę jak wywołanie negatywu według zaleceń producenta filmu.

    Więc tak. Wybrałem system, wybrałem aparat, który daje takie a nie inne JPGi. Filtruje informacje docierające z matrycy, ma swój wewnętrzny sposób obróbki. Jest zaprojektowany tak a nie inaczej. Idąc dalej tym tropem myślenia mogę się go nauczyć i robić takie zdjęcia jak chcę (nie mam na myśli tutaj jakichś nietypowych sytuacji, do których potrzebna jest np. większa rozpiętość RAWa). Generalnie robię portrety, wiec cudów nie tworzę.

    Ideałem dla mnie jest skrócenie procesu obróbki do minimum, osiąganie z puszki tego co chcę mieć na końcu. Oczywiście część rzeczy puszka nie potrafi stworzyć, jednak dla uproszczenia załóżmy, że mówimy o metodach, które da się osiągnąć światłem, gadżetami, filtrami różnego rodzaju.

    Tak wiem, że granica JPGa gdzieś tam się kończy, jednak w mojej fotografii JPG w zupełności wystarczy. Moim głównym problemem w przypadku RAWów jest fakt, że RAW obrobiony nigdy nie wygląda tak jak JPG bezpośrednio z puszki (chociaż może dzisiaj jest to już możliwe), a robi dodatkową robotę samym faktem wywoływania, w procesie którego i tak musiałbym ustawić te same parametry, które miałem w aparacie, bo przecież jak robię zdjęcie to już wtedy o tym decyduję.

    Po co o tym wszystkim piszę? Jestem ciekawy, czy ktoś też idzie w tym kierunku?
    Na pewno nie chcę dyskusji o wyższości RAWa nad JPGiem ani JPGa nad RAWem, znam różnice między nimi i rozumiem zależność z cyklu: "jak coś skaszanisz to z RAWa wyciągniesz"
    canon, olympus
  • szfajcar89
    • 2011
    • 5

    #2
    Dlatego z reguły używam RAW + JPG. Zawsze zostaje alternatywa w razie schrzanionego zdjęcia, bądź zdjęcia nad którym warto jest przysiąść dłużej. Generalnie wszystko zależy od sytuacji.

    Komentarz

    • Kolaj
      Pełne uzależnienie
      • 2006
      • 3293

      #3
      IMI, w tym wątku znajdziesz dodatkowe argumenty dla swojego wyboru:

      Komentarz

      • lMl
        Bywalec
        • 2011
        • 225

        #4
        W sumie nie szukam argumentów a osób, które podobnie myślą i pracują.
        Na pewno fajnie będzie poczytać Idę lekturować
        canon, olympus

        Komentarz

        • tapirek
          Coś już napisał
          • 2006
          • 52

          #5
          Zamieszczone przez lMl
          Tak wiem, że granica JPGa gdzieś tam się kończy, jednak w mojej fotografii JPG w zupełności wystarczy. Moim głównym problemem w przypadku RAWów jest fakt, że RAW obrobiony nigdy nie wygląda tak jak JPG bezpośrednio z puszki (chociaż może dzisiaj jest to już możliwe), a robi dodatkową robotę samym faktem wywoływania, w procesie którego i tak musiałbym ustawić te same parametry, które miałem w aparacie, bo przecież jak robię zdjęcie to już wtedy o tym decyduję.
          W Canonowskim DPP jest tak chyba od zawsze, że nie dotykany RAW jest wywołany tak jak w puszce...
          ~~~
          Canon EOS 5DII + 35/50/85 / Canon EOS 650 + kilka m42
          http://niewolnicyhistogramu.blogspot.com

          Komentarz

          • Robert.L
            • 2011
            • 5

            #6
            Zamieszczone przez tapirek
            W Canonowskim DPP jest tak chyba od zawsze, że nie dotykany RAW jest wywołany tak jak w puszce...
            DPP na pewno nie wywołuje tak jak puszka, od tego jest RAW Image Task zawarty w ZommBrowser EX. Wywołuje idealnie tak jak puszka.
            Canon

            Komentarz

            • lMl
              Bywalec
              • 2011
              • 225

              #7
              No tak, ale puszka ma jakieś tam swoje algorytmy, nie chodzi tylko o ustawienia. Czy te algorytmy ma zawarty w sobie jakiś program?
              canon, olympus

              Komentarz

              • Janusz Body
                Moderator
                • 2004
                • 5757

                #8
                Zamieszczone przez lMl
                No tak, ale puszka ma jakieś tam swoje algorytmy, nie chodzi tylko o ustawienia. Czy te algorytmy ma zawarty w sobie jakiś program?
                Zoombrowser.

                DPP ma nieco inny algorytm choć wynikowo jest bardzo zbliżony.

                Janusz,
                Old enough to know better - but I do it anyway.

                Komentarz

                • latant
                  Początki nałogu
                  • 2009
                  • 410

                  #9
                  Zamieszczone przez lMl
                  ... a robi dodatkową robotę samym faktem wywoływania, w procesie którego i tak musiałbym ustawić te same parametry, które miałem w aparacie, bo przecież jak robię zdjęcie to już wtedy o tym decyduję.

                  Po co o tym wszystkim piszę? Jestem ciekawy, czy ktoś też idzie w tym kierunku?
                  Po początkowym zachłyśnięciu się RAWami, stwierdziłem że efekt po wywołaniu jest taki jak z puszki a roboty sporo, więc teraz RAWa używam tylko w sytuacjach odbiegających od średniej. Zresztą po wyjeździe wakacyjnym nie wyobrażam sobie siedzenia i dłubania w RAWach w takiej ilości :razz:
                  CMEHA - reszta to upgrade

                  Komentarz

                  • Robert.L
                    • 2011
                    • 5

                    #10
                    Zamieszczone przez latant
                    Po początkowym zachłyśnięciu się RAWami, stwierdziłem że efekt po wywołaniu jest taki jak z puszki a roboty sporo, więc teraz RAWa używam tylko w sytuacjach odbiegających od średniej. Zresztą po wyjeździe wakacyjnym nie wyobrażam sobie siedzenia i dłubania w RAWach w takiej ilości :razz:
                    Dlatego producent dał nam prawo wyboru:
                    JPG - imieniny u cioci
                    RAW - imieniny u dziewczyny

                    ----------------------------
                    Canon

                    Komentarz

                    • mc_iek
                      Uzależniony
                      • 2008
                      • 790

                      #11
                      Czyli Polaroid nadal jest atrakcyjny...
                      Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

                      Komentarz

                      • dziobolek
                        Pełne uzależnienie
                        • 2008
                        • 2634

                        #12
                        Ja mam ustawione RAW + JPEG...
                        Jeśli JPEG jest w porządku, to OKi - jeśli nie... mam RAW i do dzieła

                        Pozdrówka!
                        "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
                        Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

                        50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
                        tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

                        Komentarz

                        • m-a-r
                          Bywalec
                          • 2010
                          • 113

                          #13
                          a nie lepiej raz zrobić profil w LR i podczas zgrywania zdjęć z aparatu poprostu zastosować preset? Wywołanie RAW będzie trwało tyle co kopiowanie zdjęć z aparatu na komputer a w razie czego zawsze można potem dopieścić co niektóre zdjęcia.

                          RAW wybacza więcej błędów i łatwiej jest ratować WB czy złą ekspozycję.
                          Po co tracić czaas na ustawianie WB w aparacie przed zrobieniem zdjęcia jak można się tym zajać później i precyzyjnie dobrać WB oceniając wynik na dużym i dobrym monitorze.
                          W fotografii najważniejsze jest światło.

                          Komentarz

                          • lMl
                            Bywalec
                            • 2011
                            • 225

                            #14
                            m-a-r
                            ja to wszystko wiem, ale wolę sobie to zrobić w aparacie
                            a fakt, że nie wybacza błędów, jest dla mnie zaletą
                            taki wybór
                            canon, olympus

                            Komentarz

                            • Miód
                              Dopiero zaczyna
                              • 2011
                              • 43

                              #15
                              Przez długi czas robiłem tylko jpg (poza supertrudnymi sytuacjami) - głównie przez to, że jpg "gotowy", a z rawem dłubanie. Jednak przerzuciłem się na rawy - mogę idealnie dobrać wb, lub bezstratnie pokombinować z kolorystyką, niedoświetlenie czy wyciągnięcie z cieni nie jest problemem.
                              Zauważyłem, że obróbka jpga zajmuje mi dużo więcej czasu niż rawa. Ale kiedyś robiłem dużo więcej zdjęć. Teraz, podczas kilkugodzinnego łażenia po mieście spust nacisnę 20-30 razy, z czego wybiorę 3 zdjęcia, które potem wywołam - reszta w kosz.
                              5D, 35, 50, 17-40, plecak analogów i potrzeba dokumentowania.
                              www.przemyslawmatlag.com
                              www.fb.com/przemyslawmatlagfotografia

                              Komentarz

                              Pracuję...