X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • lMl
    Bywalec
    • 2011
    • 225

    #226
    Janusz, nie traktuję w kategoriach niewiedzy fakt, że nie znam określenia, bo samo funkcjonowanie owej "drabinki" znam. Rozbawiło mnie samo określenie "drabinka". Poza tym najzwyczajniej w świecie zadałem pytanie, czy jest gdzieś używane, czy to tylko tutejszy forumowy slang.
    Rozumiem, że jest zaczerpnięte z jakiejś literatury? Ja się nigdy z nim nie spotkałem.

    Nie pisałem o korekcie ekspozycji w odniesieniu do trybu "M", tylko w odniesieniu do preselekcji.

    dziobolek, to jest jakieś rozwiązanie, tylko w takim układzie w zasadzie dla mnie nie ma różnicy, czy to preselekcja, czy "M", bo i tak kontroluje się wszystko ręcznie; ja wiem, że można na ten temat długo dyskutować o czasie, o dokładności o wartościach pośrednich, które ustawia automatyka i tak dalej. Mi nie chodzi o to, żeby przekonywać kogoś do jednego, czy drugiego; ja po prostu dokonałem swojego wyboru
    canon, olympus

    Komentarz

    • janmar
      Pełne uzależnienie
      • 2006
      • 3468

      #227
      Rozumiem, że jest zaczerpnięte z jakiejś literatury? Ja się nigdy z nim nie spotkałem.
      Tak na szybko to najlepiej w google wpisać jak się czegoś nie wie.Jest akurat ileś odpowiedzi z róznych forum fotograficznych
      jak np Nikoniarze itp........

      Komentarz

      • lMl
        Bywalec
        • 2011
        • 225

        #228
        janmar, jasne, to jest oczywiste
        gdy zakładam nowy wątek to zawsze najpierw szukam informacji w google, ale skoro już toczy się dyskusja to przy okazji nie zaszkodziło zapytać
        każde pytanie i każdy wątek można skwitować googlami, w ten sposób po co w ogóle forum?

        Na marginesie google pokazuje tylko 146 wyników. Lecę szukać w innych językach, ciekawy jestem kiedy to określenie się pojawiło.

        ...

        po angielsku nic nawet zbliżonego się nie wyświetla

        Odpowiadając jeszcze na pytanie odnośnie poszukiwań w google, to w pierwszym wspomnianym poście napisane było tylko drabinka - nawet nie wiedziałem do czego to przykleić, więc i wyszukiwanie nie bardzo by było skuteczne. "drabinka + fotorgafia"? Raczej nie

        Później pytałem o etymologię, której po prostu jestem ciekawy. Z forum nikona ona nie wynika
        Ostatnio edytowany przez lMl; 40847.
        canon, olympus

        Komentarz

        • janmar
          Pełne uzależnienie
          • 2006
          • 3468

          #229
          Ja [osobiście]po raz pierwszy w aparacie zetknąłem się w Practica PLC.
          Natomiast w fotografii to od dzieciaka.To był wtedy świat zapamiętywania wszystkiego.Zależności ,terminów,tabelek,drabinek skal, no i zeszycików z notatkami.
          Ksiązki były dośc drogie jak dla mnie,a za flash jeszcze robiła magnezja w proszku.Rózne obrazowe określenia ułatwiały magazynowanie wartości w jedynym istniejącym dysku twardym,mózgu.
          IMHO możesz tego nie pamiętać :-D.
          Naprawdę czasem trudno odpowiedzieć na tak głęboko sięgajace pytania w poście na forum.

          Jak z ciekawosci wpisałem w google"drabinka ekspozycji": to właśnie z tego forum[Nikoniarze] pojawiły sie wątki na temat drabinki ekspozycji.
          Stąd moje przekierowanie.
          Ostatnio edytowany przez janmar; 7379.

          Komentarz

          • lMl
            Bywalec
            • 2011
            • 225

            #230
            janmar, o, widzisz, dokładnie o to mi chodziło
            jak już wspomniałem, nie zetknąłem się z określeniem i idę o zakład, że trudno będzie mi znaleźć wśród znajomych kogoś, kto się z nim zetknął, nie wiem, czy to wynika z tego, że dzisiaj mniej się go używa, czy po prostu nie występuje aż tak często

            Z drugiej strony jedyna osoba, która miała jakikolwiek wpływ na moją edukację fotograficzną również nigdy nie użyła tego określenia, chociaż mój pierwszy Olympus pokazywał tylko + i -
            canon, olympus

            Komentarz

            • Janusz Body
              Moderator
              • 2004
              • 5757

              #231
              Zamieszczone przez lMl
              ..... Rozbawiło mnie samo określenie "drabinka". Poza tym najzwyczajniej w świecie zadałem pytanie, czy jest gdzieś używane, czy to tylko tutejszy forumowy slang.....
              Śmiejąc się pod cudzym postem może być odebrane jako naśmiewanie się z przedmówcy. Jesteś nowy na forum więc to Cię trochę tłumaczy ale lepiej pisać precyzyjnie bo takie hihihi... łatwo prowadzi do flejmów.

              Zamieszczone przez lMl
              .....
              po angielsku nic nawet zbliżonego się nie wyświetla...
              Angielski ma to do siebie, że tłumaczenia dosłowne są często nieskuteczne. Użyjesz "ladder" i nic nie znajdziesz natomiast "bars" i owszem. (np. "wall bars" to też drabinka)

              Janusz,
              Old enough to know better - but I do it anyway.

              Komentarz

              • lMl
                Bywalec
                • 2011
                • 225

                #232
                Janusz Brody, w sumie masz rację z tym śmiechem, jednak warto pamiętać przy czytaniu cudzych postów, że ich odbiór uzależniony jest od treści i własnego nastawienia oraz zrozumienia owej treści (nie w sensie pejoratywnym). Jestem nowy na tym forum, ale nie na forach w ogóle. Pewne zasady są raczej uniwersalne. Tutaj jedynie uczę się nowych użytkowników. Wkrótce zacznę filtrować, więc takich sytuacji, w których będę posądzany o niecne zamiary, nie będzie

                Wracając jednak do tematu.

                "bar" w tym znaczeniu oznacza raczej wskaźnik, nie samą drabinkę, tak przynajmniej wynika z tekstów, które czytałem
                W ogóle to chyba amerykanizm jest.

                Nie muszę chyba dodawać, że nie kombinowałem po dosłownych tłumaczeniach :P

                No i wytworzyła się oftopowa, ale jednak ciekawa rozmowa
                canon, olympus

                Komentarz

                • Janusz Body
                  Moderator
                  • 2004
                  • 5757

                  #233
                  Zamieszczone przez lMl
                  ....
                  "bar" w tym znaczeniu oznacza raczej wskaźnik,...
                  Żadne ze znaczeń słowa "bar", "bars" wg. wielkiego słownika PWN nie oznacza wskaźnika. Wskaźnik to "pointer". Żeby było śmiesznie The Bar oznacza palestrę, adwokaturę :-) Bar można tłumaczyć jako "szczebel" (w drabince) stąd "bars" = szczebelki no i z tego już prosto do łatwiejszego słowa "drabinka" zamiast "szcz....."

                  Aha... i wiem, że szczebel w drabinie to "rung" :-)
                  Ostatnio edytowany przez Janusz Body; 194.

                  Janusz,
                  Old enough to know better - but I do it anyway.

                  Komentarz

                  • lMl
                    Bywalec
                    • 2011
                    • 225

                    #234
                    Janusz, nie tłumaczę sobie bar według słownika. Sprawdzam w jakim kontekście jest używane Z tego co widzę używa się go w odniesieniu do wskaźnika na skali EV.
                    canon, olympus

                    Komentarz

                    • Janusz Body
                      Moderator
                      • 2004
                      • 5757

                      #235
                      Zamieszczone przez lMl
                      Janusz, nie tłumaczę sobie bar według słownika. Sprawdzam w jakim kontekście jest używane Z tego co widzę używa się go w odniesieniu do wskaźnika na skali EV.
                      Masz dość oryginalny sposób prowadzenia dyskusji. Najczęściej "wykręcasz kota ogonem" co zauważyłem kilkakrotnie tu na forum. Pisałeś że google po angielsku niczego nie pokazały. Dostałeś hinta pt. "bars".

                      Nie chodzi o sam wskaźnik tylko o całą skalę = drabinkę właśnie, taką śmieszną co ma szczeble (bars) krótsze i dłuższe.

                      Janusz,
                      Old enough to know better - but I do it anyway.

                      Komentarz

                      • lMl
                        Bywalec
                        • 2011
                        • 225

                        #236
                        Janusz, po prostu dociekam sedna problemu. Co rozumiesz przez "wykręcanie kota ogonem"?
                        Ja tylko zapytałem o etymologię, wspomniałem, że szukałem również po angielsku.
                        Napisałeś o barsach, więc odpowiadam, że w kilku artykułach i sformułowaniach znalazłem określenie "bar" odnoszące się do wskaźnika a nie drabinki.
                        I tylko tyle.

                        Czasami nie rozumiem. Forum jest od rozmawiania a jak człowiek pisze to źle.

                        Cały czas podczas rozmowy szukam dalej i sobie czytam. Widzę, że czasami wspomina się o bar graph i wtedy również o "pointer". Teraz już bliżej tego co piszesz.

                        Natomiast np. tutaj: http://shuttermomma.com/index.php/20...r-light-meter/ o ile dobrze rozumiem "bar" używane jest w kontekście wskaźnika.

                        Chyba mocno od tematu odbiegliśmy
                        Ostatnio edytowany przez lMl; 40847.
                        canon, olympus

                        Komentarz

                        • m_o_b_y
                          Pełne uzależnienie
                          • 2007
                          • 1095

                          #237
                          Zamieszczone przez Janusz Body
                          Masz dość oryginalny sposób prowadzenia dyskusji. Najczęściej "wykręcasz kota ogonem" co zauważyłem kilkakrotnie tu na forum. Pisałeś że google po angielsku niczego nie pokazały. Dostałeś hinta pt. "bars".

                          Nie chodzi o sam wskaźnik tylko o całą skalę = drabinkę właśnie, taką śmieszną co ma szczeble (bars) krótsze i dłuższe.

                          Pozwoliłem sobie sprawdzić w wielkim Webster's Encyclopedic Unabridged Dictionary of the English Language (updated, revised edition).
                          Słowo "bar" ma w tym słowniku aż 36 znaczeń, ale "wskaźnika" tam nie ma. :-D

                          W Encyclopaedia Britannica też jest wiele znaczeń tego słowa, ale "wskaźnika" również nie ma.
                          Pozdrówka
                          m_o_b_y
                          --------------------------------------------------------

                          Komentarz

                          • lMl
                            Bywalec
                            • 2011
                            • 225

                            #238
                            m_o_b_y, no nie ma, nie ma, wiem, zerknij na linka z posta wyżej
                            canon, olympus

                            Komentarz

                            • Kolekcjoner
                              Obertroll
                              • 2006
                              • 18766

                              #239
                              A mnie się "bar" kojarzy z czymś zupełnie innym - a na pewno już nie z manualną ekspozycją .
                              "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
                              Kapitan Wagner

                              Komentarz

                              • lMl
                                Bywalec
                                • 2011
                                • 225

                                #240
                                Domyślam się też, że nie chodzi o chwyt barowy Z drugiej strony to po takim barze manualna ekspozycja na pewno spowoduje prześwietlenie albo niedoświetlenie. Chyba zależy od ilości, bo najpierw widzisz wszystko w jasnych barwach a później nagle szybko się ściemnia
                                canon, olympus

                                Komentarz

                                Pracuję...