X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Żwirek
    Bywalec
    • 2009
    • 180

    #211
    Jeszcze do niedawna w 100% pracowałem na M-ce, aczkolwiek coraz bardziej zaczynam się przekonywać do Priorytetów. Mimo wszystko chyba wole sam sobie wszystko ustawić

    Komentarz

    • rOOmak
      Uzależniony
      • 2007
      • 617

      #212
      Co za różnica jakiego trybu fotograf używa?
      Tu, że automat, tam że photoshop... i jeszcze że lampa w TTLu...
      To brzmi jak: "też bym robił takie zdjęcia jak bym miał taki aparat".
      A tak naprawdę liczy się efekt końcowy. Po to są różne tryby żeby dać więcej możliwości i więcej kontroli.
      Ja głównie używam M ze względu na rodzaj zdjęć jakie robię. Jak fotografuję sport na powietrzu to używam Av z odpowiednią korektą i ISO bo lubię kontrolę nad głębią ostrości.
      Ale jak powstanie aparat który będzie czytał w moich myślach (i będzie mnie na niego stać) to na pewno go kupię i będę używał na zielonym kwadraciku

      Komentarz

      • Filu
        Dopiero zaczyna
        • 2006
        • 26

        #213
        Manuala tylko w studiu
        w terenie Av
        i sporadycznie Tv
        Fotoblog

        Komentarz

        • lMl
          Bywalec
          • 2011
          • 225

          #214
          rOOmak, ale tutaj chyba nie chodzi o to, czy jest jakaś różnica, tylko zwyczajnie o zapytanie się kto, co i dlaczego?

          Ja np. używam trybu M z tego względu, że zaczynałem robić zdjęcia analogiem w pełnym manualu (Olympus OM-2000) i tak mi zostało. Nie lubię automatyki z tego względu, że na kilku podobnych klatkach potrafi różnie ustawić ekspozycję i wtedy na przykład jedno zdjęcie jest minimalnie jaśniejsze od drugiego. Podobnie sprawa się ma z AF. Chociaż nie neguję jego wartości to jednak lubię manualne ustawianie ostrości, bo pozwala mi to przewidywać, gdzie znajdzie się obiekt za sekundę, czy dwie (a że moje "obiekty" są bardzo ruchliwe to się przydaje). Inna sprawa, że najzwyczajniej w świecie przez cały czas fotografowania miałem tylko jeden, kitowy, obiektyw z AF a do niedawna manuale nawet bez potwierdzenia ostrości. Przyzwyczajenie i jego siła robią swoje.

          Przy AF np. cały czas wkurza mnie przymus przekadrowania po wyostrzeniu
          canon, olympus

          Komentarz

          • 2em
            Coś już napisał
            • 2008
            • 58

            #215
            Może to śmieszne co napiszę, ale... nie potrafię poprostu rozkminić tych preselekcji stąd już od wielu lat (od Fuji 5600 o ile niwe przekręciłenm nazwy) korzystam li tylko z pełnegop Manuala - mam pewnośc, że osiągnę to co właśnie chcę wyeliminowując do maksimum wszelką przypadkowość.

            Komentarz

            • lMl
              Bywalec
              • 2011
              • 225

              #216
              W sumie zabawne, ale tak to jest... jak człowiek zacznie w trybie M robić, to później ma wrażenie, że brakuje kontroli nad zdjęciem w innych trybach. Mi się zdarzało z automatu korzystać jak robiłem dla gazety coś co było nudne
              canon, olympus

              Komentarz

              • Usjwo
                Pełne uzależnienie
                • 2009
                • 1055

                #217
                Dla poprawnego naswitlenia wazniejsze od trybu (AV/TV/M) jest sposob pomiaru swiatla. Przeciez robiac w M i tak patrzymy na drabinke i krecimy kolkami aby dobrac naswietlenie, Podobie w trybach przeselekcji 1 kolkiem ustawiamy czas lub przeslone, a drugim korekte ekspozycji, czyli w bardzo podobny sposob. We wszystkich trybach wyjdzie to samo, przy tym samym pomiarze swiatla, co wcale nie spowoduje ze zdjecie bedzie dobrze naswietlone

                Komentarz

                • lMl
                  Bywalec
                  • 2011
                  • 225

                  #218
                  Usjwo,
                  niektóre cyfrówki przekłamują pomiary przy niededykowanych obiektywach. Poza tym automatyka potrafi różnie ustawić ekspozycję w kolejnych kadrach.
                  canon, olympus

                  Komentarz

                  • Usjwo
                    Pełne uzależnienie
                    • 2009
                    • 1055

                    #219
                    Zamieszczone przez lMl
                    Usjwo,
                    niektóre cyfrówki przekłamują pomiary przy niededykowanych obiektywach.
                    Jak korzsytasz z drabinki to i tak zmierzy Ci to samo, jak wiesz ile skorygowac to i w trybie preselekcji mozna to zrobic
                    Zamieszczone przez lMl
                    Poza tym automatyka potrafi różnie ustawić ekspozycję w kolejnych kadrach.
                    To jest argument za trybem M.
                    Czasami przekadrowanie zmienia ilosc swiatla.

                    Komentarz

                    • rysz
                      Początki nałogu
                      • 2010
                      • 271

                      #220
                      Ja robię na M tak 1/5 zdjęć. Reszta na T i A.

                      Raz pożyczyłem koledze (o foto niewiele wiedział) aparat jak chciał coś cyknąć i ustawiłem mu auto.
                      Po 5 minutach wrócił i stwierdził, że ten aparat jest do d...
                      Nic nie umiałem mu pozmieniać, więc zaprogramowałem mu na P automat (nie licząc iso) i dałem jeszcze raz. Więcej nie narzekał i zdjęcia wyszły poprawnie.

                      Okazało się, że na ful auto (jak i na P) w ogóle nie jestem w stanie zdjęć robić, bo czegoś mi brakuje.

                      I pomyśleć, że kiedyś robiłem aparatem w którym dało się zrobić zdjęcie i film przewinąć.

                      Komentarz

                      • lMl
                        Bywalec
                        • 2011
                        • 225

                        #221
                        Usjwo, dokładnie to był argument za trybem auto.

                        Nie wiem o jaką drabinkę chodzi.
                        W momencie, gdy jednak robisz serię zdjęć, które muszą mieć taką samą ekspozycję to przy automatyce nie masz gwarancji, że faktycznie tak będzie. Wystarczy, że w kadrze będzie więcej światła, więcej bieli i już się wszystko kaszani.
                        canon, olympus

                        Komentarz

                        • Usjwo
                          Pełne uzależnienie
                          • 2009
                          • 1055

                          #222
                          Zamieszczone przez lMl
                          Nie wiem o jaką drabinkę chodzi.
                          Drabinka swiatlomierza u dolu wizjera (-2..-1..0..1..2) :-D

                          Komentarz

                          • lMl
                            Bywalec
                            • 2011
                            • 225

                            #223
                            Lol, pierwszy raz słyszę/widzę to określenie
                            Nie można było prościej o korekcie ekspozycji napisać? He, he

                            Tak w ogóle to jakiś miejscowy slang, czy używane jest, bo nigdy się nie spotkałem.
                            canon, olympus

                            Komentarz

                            • Janusz Body
                              Moderator
                              • 2004
                              • 5757

                              #224
                              Zamieszczone przez lMl
                              Lol, pierwszy raz słyszę/widzę to określenie
                              Nie można było prościej o korekcie ekspozycji napisać? He, he

                              Tak w ogóle to jakiś miejscowy slang, czy używane jest, bo nigdy się nie spotkałem.
                              Rozumiem, że śmiejesz się z własnej niewiedzy bo określenie "drabinka" jest akurat dość popularne. tym bardziej, że w niektórych Canonach jest w pionie po prawej stronie wizjera.

                              Nie można pisać o "korekcie ekspozycji" jeśli w trybie M światło "mierzymy" wykorzystując tą drabinkę.
                              Ostatnio edytowany przez Janusz Body; 194.

                              Janusz,
                              Old enough to know better - but I do it anyway.

                              Komentarz

                              • dziobolek
                                Pełne uzależnienie
                                • 2008
                                • 2634

                                #225
                                Bardzo rzadko korzystam z M... np. używając Pelenga.

                                Zamieszczone przez Usjwo
                                Czasami przekadrowanie zmienia ilosc swiatla.
                                Można sobie ustawić Blokadę Ekspozycji+Blokadę Pomiaru Światła...

                                Pozdrówka!
                                Ostatnio edytowany przez dziobolek; 20044.
                                "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
                                Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

                                50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
                                tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

                                Komentarz

                                Pracuję...